Wspomóż koziańskich strażaków.

Może Ci się również spodoba

 • PRACOWNIA CKO KOZIANSKA

  Czterolatki, na ramie broń.
  (” mały chłopiec z wielkimi niebieskimi oczami, syn ubogiego krawca i najmłodszy spośród chłopców z Placu Broni” )

  Zgodnie z tzw. ustawą przedszkolną samorządy muszą znaleźć miejsce w przedszkolach dla wszystkich dzieci urodzonych w 2011 roku, jeśli rodzice zechcą posłać je do przedszkola. Nie jest to obowiązkowe. Wiadomo o tym od połowy 2013 roku, i samorządy miały na to czas aby się do tego jak najlepiej przygotować. Na cel ten można było dostać dodatkowe pieniądze z budżetu państwa i wiele gmin z tego skorzystało.Co zatem działo się w Kozach od połowy 2013 roku, władze naszej gminy ( ten sam wójt i ta sama przewodnicząca RG ) snuły plany budowy nowego przedszkola, za około 4500 000 złotych. I tu można by zapytać dlaczego tak drogo? Projekt może i wykonano, tylko naszym władcą jakoś nie przyszło do głowy za co to zrobią. I tak przyszedł rok 2015 w którym od pierwszego września trzeba spełniać ustawowe obowiązki, a tu ręka w nocniku, który nawet jeszcze nie został zakupiony do przedszkola marzeń. Na tym przykładzie widać jak w pocie czoła pracuje nasza władza, zawsze wszystko na ostatnią chwilę i byle jak i bez głowy. Subwencja gminna na każde dziecko, przysługująca niepublicznym placówką pobierającym opłaty od rodziców to 75 % kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. Jakie wiec w Kozach są koszty utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. Szanowne Panie które siedziały na sesji RG tyłem do kamery jakoś takiej informacji przekazać nie potrafiły, potrafiły za to wyliczyć szybko ile to będzie 75 dzieci razy 800 złotych bo taką kwotę przedstawili właściciele niepublicznych placówek. Z tego co widać w kraju średni koszt w przedszkolach publicznych to 880 złotych na jedno dziecko, i nie bardzo wiemy czym Panie siedzące tyłem do kamery były tak zdziwione. Jeśli do tego dołóżmy remont poindustrialnych baraków Pana Nycza, dołóżmy do tego cenę najmu to my gratulujemy naszej władzy ” mądrości inaczej”. Wszystko to wygląda na obronę korytka i pasienie swoich i tylko swoich.
  Demokracja w Kozach zamiast się rozwijać kurczy się, bo jak można było nie zaprosić na komisje w tej sprawie wszystkich zainteresowanych, to czysta arogancja i brak szacunku do obywatela, podatnika, przedsiębiorcy.Zaproponowane przez przedsiębiorców 800 zł., oczywiście przy rezygnacji z komercyjnego czesnego, jest naszym zdaniem rozsądną ceną. W sytuacji kiedy nie wybudowano nowego przedszkola ( bo frukta z nieba nie lecą ) i ( do dziś nie rozumiemy po co, chyba z głupoty ) sprzedano stara bibliotekę , a dzisiaj chce się remontować nie swój obiekt, a potem jeszcze płacić za wynajem i w dodatku w jakiejś dziwnej procedurze wmawiając mieszkańcom że to dla nich dobre i radni na to nie reagują to wybaczcie ręce opadają.
  A MOŻE W KOZACH MOŻNA JESZCZE TANIEJ.

  PRACOWNIA CKO KOZIANSKA.

  • gnida dworska

   Nasze młode Ernesty Nemeczki już przygotowują się do bojów przedszkolnych.Jeszcze dobrze nie wiedzą ,że przyjdzie im toczyć bój o miejsca w przedszkolach.No może nie całkiem im, tylko ich rodzicom. Już wielki Napoleon Bonaparte kiedyś powiedział, gdy zapytano Go kiedy zaczyna się wychowanie dziecka, że wg Niego to jakieś dwadzieścia kilka lat przed jego urodzeniem. Tak, że już teraz daję to przyszłym rodzicom pod rozwagę.
   Myślę, że obecni rodzice przedszkolaków powinni się zainteresować gdzie ich pociechy chce się upchać w pierwszych latach ich podstawowej edukacji i bić zawczasu na alarm.
   Chciałoby się sparafrazować słowa naszego hymnu i zwrotkę :

   Już tam ojciec do swej Basi
   Mówi zapłakany :
   Słuchaj jeno,pono nasi
   Biją w tarabany

   Byłby to robiony raban i bicie w tarabany na temat przedszkola?. A, dlaczego by nie ?
   Im wcześniej tym lepiej.Takie pomysły winne być gaszone w zarodku, ale coś mi się wydaje ,że to nie przy tej aroganckiej i bezrozumnej władzy. Wiele nie pomoże.

   Piszesz,że ręce opadają.Mnie się wydaje ,że temu pomysłodawcy tego światłego przedsięwzięcia z adaptacją baraków na przedszkole nie tylko ręce opadły, ale jeszcze coś więcej.

 • PRACOWNIA CKO KOZIANSKA

  DAJCIE JUŻ ZA NAS NA MSZĘ, BO UMIERAMY.
  DO PANI PRZEWODNICZĄCEJ RADY GMINY BOŻENY SADLIK.,

  My WARTOŚCI I IDEAŁY społeczne, takie jak równość, tolerancja, poszanowanie wolności, sprawiedliwość, otwartość na świat, wzajemny szacunek i zrozumienie między ludźmi mimo dzielących ich różnic, demokracja, samorządność, czytelność i przejrzystość finansów, rzetelność informacji jesteśmy systematycznie i ciągle znieważane i zniesławiane w Kozach, w Kozach w których sprawuje Pani władzę przewodnicząc Radzie Gminy już drugą kadencję. Przypominamy że Rada Gminy jest władzą ustawodawczą. Diaboliczny układ jaki stworzyła Pani oddając prerogatywy władzy wójtowi i ubezwłasnawalniając radnych, oparty na cynizmie i wzajemnej nieufności doprowadza do sytuacji zaniku wszelkiej wspólnoty obywatelskiej a my WARTOŚCI i IDEAŁY stajemy się pustymi słowami i pozbawionymi sensu frazesami, na co nie możemy sobie pozwolić. W tej kadencji wszystko odbywa się w świetle jupiterów a oku kamery nic na szczęście nie umyka. Nie zdaje Pani sobie sprawy jakie katusze przeżywamy patrząc jak prowadzi Pani sesję, sama siebie deprecjonując swoją nieporadnością i nieudolnością, nieznajomością procedur i prawa, uległością przed tymi którym wydaje się że rządzą. A przecież tak być nie powinno. Rządzić ma RADA a wójt wykonywać. Pani zastępca, ten który oprowadza psy Pana wójta po gminie, ten sam który uważa że finanse publiczne to tajemnica handlowa, jest następnym karygodnym przypadkiem doprowadzającym nas WARTOŚCI i IDEAŁY do szewskiej pasji i palpitacji serca.Już nie tylko mieszkańcy, ale jego własny cień się wstydzi za niego. Pani przewodnicząca w całym cywilizowanym świecie uchwały na sesji, przedyskutowane w komisji przedstawia radny sprawozdawca, z wszystkimi możliwymi tłumaczeniami, czego ustawa dotyczy i jakie niesie skutki. Po sprawozdaniu radnego sprawozdawcy powinna odbyć się merytoryczna dyskusja, a na końcu głosowanie. W Kozach radny sprawozdawca mówi tylko ” komisja zaopiniowała pozytywnie ”, toż to karygodne wykroczenie przeciwko nam WARTOŚCIĄ I IDEAŁOM. Tym sposobem radni i goście na sesji urabiani są do myślenia które komuś wydaje się jedynie słuszne, a to demokracją nie jest i nigdy nie będzie. Pani przewodnicząca to co robicie Kozom to kpiny z nas WARTOŚCI I IDEAŁÓW a także ze zwykłych obywateli, wyborców i podatników. Zdajemy sobie sprawę że to na naszych wątłych barkach spoczywa odpowiedzialność za stan ducha obywatelskiego i wartości społecznych naszej wspólnoty, dlatego my WARTOŚCI I IDEAŁY prosimy Kozian DAJCIE JUŻ ZA NAS NA MSZĘ, BO UMIERAMY.

  WARTOŚCI I IDEAŁY.

  • gnida dworska

   Ta nasza przewodnicząca, która zwraca się do werchownej rady/wysoka rado/, z przyjętym zwyczajem , tak zaczęto zwracać się do wybranych kolegiów.U nas oczywiście też szybko to wdrożono, jak by nie wystarczył zwrot : rado gminy ?Ja myślę,że przyjdzie taki czas gdy zacznie mówić najwyższa rado.
   Usilnie czekam, aby ten wiceprzewodniczący, który te psy wójta po wsi oprowadza, wprowadził chociaż jednego z nich do rady gminy.
   Byłby to jego twórczy wkład w koziańską samorządność.Byłoby to wydarzenie historyczne, a przecież coś takiego w historii świata już się zdarzyło.Cesarz Kaligula swego konia wprowadził do rzymskiego senatu i uczynił go senatorem.
   To taki wiceprzewodniczący nie musiałby się zasłaniać jakąś tajemnicą handlową i psa do rady gminy wprowadzić.Tak z czystego serca podpowiadam, byłby to wyczyn na miarę znów następnego tysiąclecia.A, jakie twórcze rozsławienie koziańskiej gminy w świecie.

   Za siebie to oni na msze nie poskąpili, sam radny Bednarz kilkakrotnie posadzki pod kruchtą popolerował, tak ,że nie licz na to ,że za nas skłonni są na jakąkolwiek mszę dać.
   Charlie Hebdo nie umarło, tak że my też jakoś musimy się trzymać.Pociesza mnie to, że można te facecje wysokiej rady pooglądać.

   Czy już może IDEAŁ SIĘGNĄŁ BRUKU ?

  • redaktor

   W poprzedniej kadencji się im udawało (CPZ). W obecnej znalazł się ktoś co powiedział nie! Radny Robertek obnażył nieudolność Rady Gminy i ubezwłasnowolnienie względem wójta. Radni CPZ nie znają swoich praw i obowiązków. Brną niczym w średniowieczu w ciemnotę i podporządkowanie się władzy. W poniedziałek ujawnimy skąd nadeszło nieoczekiwane poparcie dla radnych z poza kliki CPZ.

   • gnida dworska

    Oni nigdzie nie muszą brnąć ,cały czas znajdują się w średniowieczu.Przynajmniej mentalnie.Jak można za kilka groszy diety calkowicie się podporządkować i stać się bezwolnym narzędziem w ręku jakiegokolwiek gracza.
    Gdzie ich chociaż minimum pomyślunku, nic tylko tępe podporządkowanie.
    Jak by znali swoje prawa i obowiązki i chcieli je poznać to może wiele by zrozumieli.A, wtedy już tej władzy byliby już niepotrzebni.

    • powsinoga

     Gdyby znali swoje obowiązki i prawa to by im ta władza wtedy mogła ………

 • PRACOWNIA CKO KOZIANSKA

  PRACOWNIA CKO KOZIANSKA z siedzibą w INTERNECIE, opiera na pozytywistycznych wartościach pracy u podstaw i przejawach
  wszelkiej inteligencji rozumowej, nabytej i wrodzonej, a także pozarozumowej która nie każdemu jest dostępna Jesteśmy samodzielną i samorządną jednostką działającą bez żadnych podtekstów, i nie zorientowaną materialistycznie. Spontanicznie i całkowicie samodzielnie dokonujemy ocen instytucji, zjawisk, dzieł i poszczególnych osób itp.itd.

  Nikt i nic nie ma wpływu na nasze opinie i sposób ich prezentowania, chyba że kolegialnie postanowimy inaczej.

  Wszystkie uwagi, reklamacje i sprawy należy kierować do najbliższego oddziału PRACOWNI CKO KOZIANSKA.

  Reklamacje po kolegialnym rozpatrzeniu nie będą uwzględniane bez podania przyczyn

  • redaktor

   a jakiś adres 🙂 – no może mail? 🙂

  • powsinoga

   A terminy rozpatrywania reklamacji to ustawowe, czy też niezwłocznie jak w naszym urzędzie???

   • gnida dworska

    Jak w naszym urzędzie, to kiedykolwiek.Pracownia nie jest zobowiązana ustawowo, więc może – kiedykolwiek – traktować bardzo rozciągliwie. Zaś, adres mailowy, to raczej ,jak drzewiej bywało, pisz pan na Berdyczów.Zawsze dochodziło.

 • PRACOWNIA CKO KOZIANSKA

  Nasze jestestwo w dniu dzisiejszym przenicowało duchem, sercem i ciałem koziańską rzeczywistość co w rzeczy samej nie okazało się straconym czasem i sprawiło nam ogromną niespodziankę i poniekąd radość. W katakumbach rzeczywistości natrafiliśmy na świeże ślady odciśnięte na grząskim i podmokłym gruncie, koziańskiej realpolitik, ślady mężów trzech odważnych i niezłomnych a obok ślady trzech amazonek które po tajności spotkały się w sobie tylko wiadomym celu. Ponieważ ciekawość o mało nie zeżarła nas całkowicie zapytaliśmy dzięcioły czy przypadkiem nie wiedzą czym skutkowała owa potajemna schadzka. Uczynne i pożyteczne ptaszki powiedziały nam że Kozy niebawem staną się słynne w całym świecie, bowiem Triumwirat trzech mężów porozumiał się z trzema amazonkami i zawarty został pomimo różnic ideologicznych, Podwójny Triumwirat. Początkowo na tą wiadomość lekko opadły nam szczeki, chwile później popadliśmy w konsternację i konfuzję, jednak po głębokiej analizie i przedyskutowaniu tematu cała rzecz zaczęła się nam podobać i ręce same złożyły się do oklasków. Chociaż w szczególnych przypadkach w historii Triumwirat kojarzył się dyktaturą czy też oligarchią a śmiemy sadzić że ten koziański zawarty został w celu wykonania określonych zadań, dla pożytku i rozwoju, społeczności lokalnej Kóz i jej mieszkańców. BRAWO BRAWO BRAWO..
  Śmiemy też mniemać że ów Podwójny Triumwirat nie został zawarty w celu wyegzekwowania od Pani przewodniczącej RG. Bożeny Sadlik pieniędzy za kawę na którą dzielni mężowie i amazonki zostali przez nią zaproszeni,
  a za którą musieli zapłacić sami, o czym donoszą nam zblatowani kelnerzy z koziańskiego ” Pędzącego królika”

  • Sid

   a tak konkretnej dla mniej zorientowanych??? to, że piszesz o 6 -ciu radnych spoza układu to oczywiste ale reszta to w ptasim języku a nie każdy ma translator ptasiej mowy!
   Redaktor. Proszę zamieścić nr KRS OSP Kozy dla tych chcących przekazać 1 % podatku.

   • Sławek

    @Sid, numer KRS OSP Kozy znajdziesz na stronie: http://www.osp.kozy.pl
    Pozdrawiam – Sławek.

    • Sid

     dzięki, dla mnie KRS OSP Kozy to nie problem, mój 1% macie już od lat. Ale skoro wystosowaliście prośbę na główną stronę nk to może warto tam dorzucić inną ewentualność wsparcia, choćby i tym 1 procentem :]

  • gnida dworska

   Popatrz, jak ta piąta władza, władza kelnerów, rozlewa się po Polsce.Dotarła nawet do Kóz.Myślę, że ta koziańska nie dysponuje jeszcze urządzeniami typu pluskwa, ale to jeszcze przed nimi.
   Dojrzeją i do tego , gdy podobne triumwiraty będą się w koziańskich knajpach rozpleniać.Na razie wystarczają im ciekawe obserwacje obyczajów tej wysokiej rady.
   Widać ,że przewodnicząca nie lubi tracić prywatnego grosza , w przeciwieństwie do tego publicznego ,który to grosz wydawany jest bez ładu i składu. Sam nie wiem czy tę jej cechę zakwalifikować jak dodatnią czy ujemną.
   Może inicjatywa była od całego triumwiratu i potraktowano to jako spotkanie składkowe. Cholera ich wie,w każdym razie kelnerzy muszą poczynić kroki w celu zdobycia miniaturowych urządzeń nagrywających, aby poczuli się dowartościowani, jak ci z renomowanych warszawskich restauracji.
   Na informacje, zawsze znajdzie się chętny, przecież w tak małej społeczności jak w soczewce, również skupiają się podobne problemy co w skali kraju.
   Nie wiem tylko czy dobrze było już tymi informacjami się tutaj dzielić, oczywiście informacjami od kelnerów z koziańskiego „Pędzącego królika”.
   Śmiem się tylko domyślać, że może konieczność składkowego uregulowania rachunku mogła wynikać z tego ,że nie doszło do porozumienia tych wysoko umawiających się stron. Mogło też tak być.
   Kelnerzy, do boju, wysupłać zaskórniaki i urządzenia nabyć.Będziemy również równie oświeceni jak społeczność warszawki. Tylko przyjdzie nam jeszcze stworzyć gazetę Koziewprost i niejeden polityk gminnego szczebla ugotowany.

 • powsinoga

  @ Sławek. Czy dotacja z urzędu ma termin ważności? Tzn. co w przypadku gdyby koziańskim strażakom nie udało się (czego im nie życzę) zgromadzić 250 tysięcy zł w tym roku?

  • Sławek

   @Powsinoga, oprócz dotacji z urzędu jest również dotacja z Zarządu Wojewódzkiego OSP w Katowicach, która niewykorzystana przepada na pewno. Na to nie można sobie pozwolić i trzeba zrobić wszystko, żeby zakupić nowy samochód pożarniczy.

   • redaktor

    Chyba układ jest taki: połowa jednostka OSP (czyli razem z UG Kozy) – druga połowa Zarząd Wojewódzki.

    • Sławek

     Układ jest taki: UG – 300 tys.; Zarząd Woj.- 300 tys.; OSP – 250 tys.

 • gnida dworska

  Redaktorze proszę zerknąć na Region Info, artykuł „Wójt wycofał się z kontrowersyjnej decyzji”, dodam,że dotyczącej wynajęcia pomieszczeń w firmie KLIMORS.