Wójt zwalił pomnik! Podajemy za region.infopl

Może Ci się również spodoba

 • Kandyd-volterowski prostaczek

  Prawdą jest ,że umarli głosu nie mają.Po to są jednak żywi,aby mogli się o nich upomnieć i o nich pamiętać.Widocznie w Kozach tak nie jest.
  Rządcy, który bawi się w zamianę bruków betonowych na kamienne jako ten preferans kamiennego brukarstwa i na to pieniądze są, chcę przypomnieć co o takich powiedział
  Marszałek Józef Piłsudski :

  ” Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości.”

 • sirgron

  Buractwo się szerzy. A co na to konserwator zabytków? Jak jest coś istotnego do zrobienia to wtedy mówi się że konserwator się nie zgodził, ale jak likwiduje się pomnik, który nikomu nie przeszkadza to jest ok. Oby wójt za to beknął.

 • ManiekZchin

  No tak, pomnik nie stwarzał dodatkowych kosztów, a tym samym nie zwiększał zadłużenia gminy wiec nie pasował do kierunku myślenia naszego wójta. Wg niego dobrze i prężnie działająca gmina to taka, która ma duży deficyt. Później już tylko wystarczy postawić radnych przed faktem dokonanym – koszty są na tak dużym poziomie, że trzeba podnieść podatki. I tym samym zrobi się nam gmina wyłącznie dla zamożnych.

 • gnida dworska

  Myślę ,że konserwator raczej nie miał tu nic do robienia.Obelisk miał dopiero 25 lat.Raczej Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy prezesie Rady Ministrów.
  Z tym,że na to wyburzenie zgodę zapewne wydał starosta powiatowy.Ciekawym byłoby poznać uzasadnienie tego wystąpienia.
  Niemniej sama myśl wyburzenia tego pomnika pokazuje szlachetność naszego władcy.
  Został specjalistą od wyburzania obelisków.
  Obala obeliski łatwiej i sprawniej niż niektórzy pół litra w parku.
  Zuch, nie wójt.
  Z takimi zdolnościami daleko zajdzie.
  W kolejce w powiecie czeka jeszcze kilka takich niesłusznych pomników stawianych za PRL.
  Wielkie brawa.
  Tow. Woliński /wójt 1983-1990/ budował, a zięć jako wójt burzy.
  Ciągłość władzy w rodzinie zachowana ,przynajmniej w zakresie budowania i burzenia pomników.

  • krzyś

   Towarzysz Woliński też zmienił opcję na taką bliżej kościelną /ni to PIS ni PO ale jeszcze nie czyta z ambonki w kościele jak pani przewodnicząca/ to i pomniki stawiane za jego czasów wyczyści / wyburzy/ jego usynowiony wójcina. I wszystko posprzątane. To co kiedyś pasowało a teraz nie pasuje. TAK TOWARZYSZU WÓJCIE FIAŁKOWSKI.

   • gnida dworska

    Byłżeby ten szlachetny P.T /pleno titulo/,też kiedyś towarzyszem ?. Nie może to być ?. Taka nieskalana postać dotknięta dotykiem takiego ustroju ?. Nie uwierzę jak nie dotknę. Wiarygodnego świadka lub dokumentów.

 • F 16

  Z tego co słyszałem przelatując nad naszą wsią to rzekomo pomnik zagrażał bezpieczeństwu uczniów ( według gminy mógł się przewrócić ) . Najlepsze w tym wszystkim jest to że sprzęt ciężki ,czyli kilku tonowe koparki z młotami udarowymi nie mogły sobie z nim poradzić a co dopiero biegające dzieciaki . Trzeba chyba będzie ruszyć jakieś towarzystwo kombatantów , może IPN

  • gnida dworska

   IPN to raczej nie.Bo zaczną kopać w głąb pod pomnikiem szukając tych słusznych poległych w tych czasach.Mają w tym wprawę.

 • BALBINA

  ”…to po nas muszą jak po zbawczej grobli

  przejść- by zobaczyć jutrzejsze świtanie” K.J.Węgrzyn.

  Takim oto cytatem opatrzone były Wiadomości Koziańskie nr 5 w 2011 roku.

  Po tym co stało się w Kozach ja zadedykuje Panu wójtowi Fiałkowskiemu

  cytat tego samego poety.

  ”o prostą pamięć wołam dziś do ciebie

  i o uczciwość – serca i sumienia

  byś dług co niesiesz w krwi Twych Ojców

  oddał jak Tobie przeszłe pokolenia” ( K.J.Węgrzyn )

  • gnida dworska

   Są osobniki,które nie wykazują żadnej empatii do drugiego człowieka, a tym bardziej do swego przeciwnika.
   Nauczone brania,a nie dawania, a tym bardziej oddawania jakiegoś długu.
   Te słowa istebniańskiego poety spłyną po nim jak woda po kaczce.
   Słowa K.J. Węgrzyna jawią się jak słowa św.Jana Chrzciciela :” jam jest głos wołającego na pustyni” – przytoczone w Ewangelii św.Jana.

   Nie wystarczy pod sentencjami z wiersza K.J.Węgrzyna wyrytymi w czarnym marmurze, na pokaz składać wiązanki kwiatów.Trzeba z tych słów wyciągać wnioski i do tych wniosków się stosować. Po to są poeci, aby nam o tym ciągle przypominali.

   • BALBINA

    Gnido dworska.
    A więc uczmy ich tego.
    Wszystkim wyjdzie na zdrowie

    • gnida dworska

     Nie jestem tego , wcale taki pewien, gdyż Lew Tołstoj powiedział :
     ” Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego „.

     Skutki tego uczenia mogłyby być bardzo opłakane.

 • BALBINA

  DP
  Ten ” szlachetnie burzący pomniki ” to zwykły tchórz w krótkich spodenkach, potrafiący tyko zasłaniać się dyrektorką szkoły i Radą rodziców. Ciekawe jak pokaże się na dożynkach i czy będzie miał odwagę spojrzeć ludziom w oczy bez wstydu. Widać gołym okiem że brakuje mu pomysłu na siebie i gminną politykę.
  A tymczasem w Kozach , kanalizacja stoi, przedszkola już nie wybudują bo
  nawet gdyby na głowach stawali żadnego finansowania na ten cel nie znajdą – ( przykra wiadomość dla radnej Pani Obajtek). Ciekawe ile kasy utopili w planie na to przedszkole?. Pobocza w drogach nie obsypane kamieniem, bo po co, wójt tędy nie jeździ,
  ( wystarczy pospacerować w okolicy pewnego placu zabaw ).
  Beskidzka to rollercoaster, nie wspominając o innych drogach w gorszej części Kóz. Dziki bezkarnie poruszają się miedzy domami, tylko czekać aż stanie się jakieś nieszczęście i poturbują nie daj Boże jakieś dziecko, czy
  starszą osobę.
  Nic tylko pogratulować naszemu sternikowi, w szczególności pogratulować
  zamachu na pomnik i skandalu jaki ten zamach wywołał

  • gnida dworska

   Ten szlachetnie burzący pomniki potrafi za to łatwo przytulać miech w miech 11860 zł. brutto.Od trudnych spraw to on ma srebrne usta gminy, które wystawiając się na śmieszność będą pleść każdą bzdurę.Ostatnia to ,że tablica, krzyż i orzeł bez korony , zawisną na murach szkoły.Zapomniała tylko dodać, czy po stronie lewej czy prawej od wejścia do kotłowni.Aha, jeszcze jedno, czy będzie to z pokropkiem, czy bez. Pomnik nie był, to chyba bez.Z tym,że w otwarciu pomnika proboszcz W.Sieczka uczestniczył i sztandary delegacji Solidarności również, więc teraz jakiś podobny spęd też trzeba by uczynić wieszając te pozostałości pomnika.Wydaje mi się ,że czeka się nomen omen na przeczekanie i żadnego wieszania tych pozostałości nie będzie.To są cienkie bolki ,mocne tylko na papierze i rzucaniu słów na wiatr.
   To miedziane czoło gminy znów będzie całował bochen chleba bo napatrzył się na to w telewizji i lubi takie sielskie obrazki i tylko do tego się nadaje, myśląc że to mu dodaje powagi, a jest wręcz odwrotnie.W Kozach jest takie rolnictwo,że jak się organizuje dożynki to na starostę trzeba sięgać po ogrodnika lub pszczelarza. Podobnie jak z wójtem, jak nie ma prawdziwego gospodarza to się bierze miernego bakałarza i na podorędziu zawsze jacyś koncesjonowani piewcy go pod niebiosa będą wychwalać.

   O,tempora, o mores !!.

  • Sid

   Przedruk z bip maj 2014r. – „Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z prowadzeniem nadzoru autorskiego przy realizacji zadania pn.: Przedszkole integracyjne w Kozach przy ul. Akacjowej”. Zamawiający dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej, (…)
   Cena ofertowa zamówienia: 81 918,00 zł brutto”.

   • BALBINA

    Czyli rolnik może ziarnko do ziarnka, pszczelarz może kroplę
    do kropli, w wójt co furtu furtu, kasą podatnika na poronione
    pomysły. Mam rozumieć że ta kasa 81 918.00 zł zostało zmarnowane, bo budowy nie będzie.

  • zala

   Nie tylko dziki, zaniedbane drogi w Kozach B ale również dealerzy w pobliżu placu zabaw na granicy gminy jawnie i bezkarnie grasują (już nawet w biały dzień). Prośby Kozian o interwencje policji …………głuche, a mieszkańcy żyją w strachu. Chyba pierwsze musi dojść do jakiejś tragedii , o wtedy to będzie reakcja. Tak to wspaniale w Kozach się żyje.

   • gnida dworska

    Bo komisariacik poszedł się paść.
    Parafrazując ogólnopolskie powiedzenie :

    Kozy A, Kozom B, każą się całować w D.

   • BALBINA

    Witaj zala.

 • gnida dworska

  Co tu mówić o ziarnku do ziarnka, czy o kropli miodu do kropli. Tak postępują tylko bogate narody ,które tak działając doszły do swojej potęgi.
  U nas to nie przejdzie.W Polsce to tylko ” zastaw się, a postaw się”
  W naszej gminie przy tych rządach te roztrwanianie pieniędzy obecnie najlepiej widać.A zadłużenie nie zmniejsza się nawet o jotę.
  Komisariat Policji gotowy, jest zaprzepaszczony.Pieniądze poszły się paść.
  O przedszkolu i wydanych pieniądzach na projekt nawet się już nie wspomina, bo brakło montażu.Bagatela, finansowego.
  Przecież już w lutowym numerze Gazety Beskidzkiej zespół zgrany Nikiel/Łukaszuk / znany nam , zatrudniony specjalnie dla przeprowadzenia kampanii pana wójta, za gminne pieniądze/ prezentował w rzutach i w kolorze założenia architektoniczne przedszkola,otrzymane zapewne od pani gminnej architekt znanej w całym bielszczańskim powiecie.
  W sierpniowym numerze znów cała jedna strona ich gazety /Gazeta Beskidzka 08/2015/ z osiągnięciami wójta. Jakoś tak o pomniku ani be, ani me, ani kuku ryku.To nie interesuje motłochu ,jeszcze by o coś pytał.
  A ja się pytam ile kosztowało to wyburzanie, plus pozostałe zaprzepaszczone pieniądze ?
  Czy za to pomnika nie można było wyremontować ?
  Radni , do roboty zadawać pytania.Po to jesteście i nie reprezentujecie tylko CPZ- towskiej kliki.
  Pytajcie, kto wpadł na taki szalony pomysł wyburzenia, bez dyskusji ,choćby na forum rady, nie mówiąc już o konsultacji z mieszkańcami.
  Śmieci i nazwy rond, to próbowano o coś zapytać.Przy pomniku nabrali wody w usta i jeszcze jej nie wypuścili.Powiedźcie coś, bo się potopicie.
  Myślicie,że jak na dożynkach kropidło pójdzie w ruch to będziecie rozgrzeszeni również z pomnika.Guzik prawda, nie będziecie.
  Złamaliście tą decyzją tyle ustaw ,że wam to tak łatwo nie przejdzie.

  Panie wójcie , już Lech Konopiński kiedyś trafnie zauważył :

  ” Kiedy komuś spadną spodnie,trudno je już podnieść godnie „.

  I w Kozach teraz mamy taką sytuację !!!.

 • BALBINA

  DP. CKO.

  Przeczytałam wasze komentarze na Forum, są ok.

  Moje babskie i zawodowe postrzeganie rzeczywistości uświadamia mi że nasz wójt to człowiek nitschański.
  Jest przecież człowiekiem szlachetnego pokroju ( tak się mu bynajmniej wydaje że z rasy panów pochodzi ), półbóg który traktuje siebie i odczuwa jako miarę wartości, obowiązki moralne ma tylko wobec równych sobie,
  reszta to tłuszcza, więc czym się przejmować, nie uważa za konieczne szukać u nikogo aprobaty, sądzi według własnych zasad, własnego widzi mi się, wydaje mu się ze potrafi nadawać wartość rzeczom.

  Ale do diabła, taki mamy świat, Nietsche to teraz popularny gość, każdy chce być nietschańskim człowiekiem z rasy panów, tak zachowują się ludzie z telewizji, celebryci, tego uczą w szkołach, traktować z szacunkiem tylko to co odnajdujemy w sobie, nie ograniczać się z niczym i w żaden sposób, bo po co. Wiec wójcie na ścianie kościoła są jeszcze tablice pamięci, wal Pan śmiało, po co się ograniczać.
  MORALNOŚĆ REWOLUCJONISTY zlewająca się z RELATYWIZMEM.

  JAKIE TO PŁYTKIE I ZADUFANE W SOBIE.

  • gnida dworska

   Nitsche wielkim filozofem był, co prawda najbardziej antychrześcijańskim.Miał tylko pecha,że po jego śmierci w Niemczech doszli do władzy naziści z największym bandytą Hitlerem.
   Oni to wykrzywili jego filozoficzne idee i i stworzyli z siebie nadludzi, którym służyć mieli podludzie.
   Nie ma to nic wspólnego z naszym obecnym wybrańcem, który urodził się w miasteczku Ząbkowice , za przeproszeniem Śląskie.
   Przypominam,że miasteczko to do roku 1945 nosiło nazwę Frankenstein i może w tej nazwie szukać należałoby konotacji : buty i arogancji obecnego niepodzielnego władcy Kóz.
   Mnie dziwi tylko jedno, jak można z tylu instytucji w Kozach stworzyć taką fasadowość.Mieszkańcy obudźcie się.Nie widzicie ,że swoim kunktatorstwem pozwalacie na takie bezczelne rządy, za nic was mające.Czy wokół tego przytulającego 11860 brutto ,burzyciela pomników nie znajdzie się nikt ,który zakrzyknie,że król jest nagi.Jesteście tak zaślepieni,że już nawet myśleć nie potraficie.
   Ile jeszcze pomników trzeba zburzyć,aby was obudzić i pobudzić do samodzielnego myślenia.
   Jeżeli na taką bezmyślność jaką było wyburzenie pomnika nie będzie żadnej naszej reakcji, to to rozbestwienie pójdzie dalej.Ja tylko ostrzegam.

   Niemiecki filozof Erich Fromm powiedział : ŻYĆ – to myśleć.

 • Bogdan

  Dziś 1 września. 75 lat temu niektórzy szli do szkoły a inni na wojnę. Po uroczystościach związanych z rozpoczęciem roku można byłoby złożyć kwiaty, ale wójt postanowił zburzyć pomnik, bo mu się nie podobał.

  • Kandyd-volterowski prostaczek

   Anatolij Rybakow w swojej powieści „Dzieci Arbatu” przytacza słowa Stalina : ” Jest człowiek- jest problem, nie ma człowieka, nie ma problemu „. Choć w następnej powieści Rybakow stwierdza,że ten cytat sam wymyślił.
   Mnie się ten cytat skojarzył z wyburzonym pomnikiem i w wersji pomnikowej brzmiałby on następująco :

   Był pomnik – był problem,
   Nie ma pomnika, nie ma problemu.

   Wyszukany gust ma ten nasz wójt.Zwłaszcza w dziedzinie pomników.

 • BALBINA

  DP. CKO.
  DP pisze o konformizmie i serwilizmie koziańskiego ciała pedagogicznego.

  Zwróćmy więc uwagę na tajemniczą, enigmatyczną i niejasną rolę
  jaka w sprawie zburzenia pomnika odgrywa wedle słów urzędniczki Pani
  dyrektor Szkoły Podstawowej. Czy to prawda że Pani dyrektor wespół-
  w zespół, ramię w ramię z Panem Fiałkowskim w zbrojnym czynie przyczyniła się do zburzenia pomnika. Czyj był to pomysł, Pana wójta,
  czy Pani dyrektor. Bo według słów urzędniczki decyzję podjęła Pani dyrektor. Jeśli tak to ja gratuluje Pani dyrektor ciasnego umysłu i wąskich horyzontów. Widać ta Pani nie dorozumiała jaki skarb ma na rzut beretem od budynku szkoły.
  Stratowano i podeptano największe wartości naszej społeczności,
  w imię czego??
  ciekawe co na to wyższa instancja Pani dyrektor.??

  • gnida dworska

   Wyburzenie pomnika zostało podjęte ,mówiąc językiem prawniczym wspólnie i w porozumieniu. Inicjatywa musiała wyjść od gospodarza terenu szkolnego.Bo to gospodarz terenu szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów.Zapewne to zmurszenie obelisku nie stało się z dnia na dzień i trwało to na pewno kilka lat.W tym czasie można było wielokrotnie podjąć decyzję o remoncie.Remont ten zaplanować i zabezpieczyć odpowiednie fundusze.
   Podjęcie decyzji najgorszej z możliwych przez wójta na pewno odbyło się pod naciskiem kierownictwa szkoły ,gdyż będąc gospodarzem terenu obawiano się hipotetycznego , ewentualnego wypadku na ruszających się i rozsypujących się schodach.
   Bliżej niczego nie wiemy bo woda z ust tych co podjęli tę decyzję i nabrali ją w usta, jeszcze nie została wypuszczona.
   Fakt jest faktem ,że obie te instytucje / szkoła i urząd/ straciły cały swój gravitas ,podejmując tę decyzję.
   Znając koteryjność i klikowość, a także kumoterstwo ,które stosuje w swym rządzeniu władza gminna nic nie działo się samo z siebie.
   Odbyło się zgodnie z zasadą ” czyj chleb jesz,tego pieśń śpiewaj”.

   Najlepsze jest w tym wszystkim to,że ten szlachetnie burzący pomniki ,bez krępacji stoi na rozpoczęciu roku szkolnego przed budynkiem szkoły, odwrócony tyłem do miejsca pomnika i plecie te swoje coroczne androny do uczniów.Nie zająknowszy się nawet o wyburzeniu pomnika.
   Panie wójcie ten teren po pomniku nie jest pańskim Austerlitz, jest pańskim Waterloo .

   Perfidia, cynizm i obłuda ukazuje się w dniu 1 września na stronach internetowych gminy, gdzie jakiś urzędnik zamieszcza przypomnienie tragicznej daty wybuchu 76 lat temu II wojny światowej ilustrując je fotografią czarnej tablicy umieszczonej na południowej ścianie koziańskiego kościoła.Nie wspomni nawet słowem że w Kozach długo stał pomnik właśnie poświęcony ofiarom eksterminacji narodu polskiego i mieszkańców Kóz podczas II wojny światowej ufundowany przez społeczeństwo .
   To już jest całkowita bezkarność i bezczelność koziańskich urzędników ta notatka, gdzie o zburzonym pomniku nie ma na żadnej stronie gminnej ani jednego zdania.Dlaczego,kto,kiedy podjął decyzje o jego likwidacji.Czy w tej gminie jeszcze ktoś myśli?.
   Przypominam ,że AROGANCJA to tylko inna forma głupoty !!.

   Na koniec myślę,że ten nasz władca ,który mówi co innego ,a co innego robi wyznaje zasadę : ” że drogowskaz nie musi chodzić drogą którą pokazuje „.