Fantastycznie rządzą Gminą nasi Radni!

Może Ci się również spodoba

 • Kandyd-volterowski prostaczek

  Twarz tego radnego (którego nie stać na posiadanie krawata),jest bezcenna.Wyraża całą żałość nad mizerią tegorocznego budżetu.A może ,twarz ta pokazuje wewnętrzną rozterkę nad koniecznością pakowania manatek :już,czy jeszcze poczekać?.Chyba poczekam…na jesienne wykopki….

 • Krzyś

  Myślę,że jest to zestaw 15 „bezcennych” eksponatów do nowo oddanej koziańskiej Izby Historycznej plus wójt ze swoją świtą. Pytanie czy eksponaty będą w wersji suchej ,czy w zalewie formaliny.?????

 • powsinoga

  A tak ze strony merytorycznej. Proszę światłe umysły (dojrzałe lub nie) o wyjaśnienie, czy z tego tekstu powyżej wynika, że mimo wydania w 2013r prawie 8 000 000zł obligacji na pokrycie jakiś tam zobowiązań, ponownie zaciągamy 5 milionów obligacji, żeby pokryć następny deficyt/dziurę w 2014r?!

  • radny bezradny

   Zgodnie z zapisami §3. Uchwały budżetowej Radni praktycznie przekazali pełne uprawnienia Wójtowi. Może on w roku wyborczym wziąć kredyt w wysokości 4milionów złotych (za Edka to było chyba po dodatkowej zgodzie RG – 300 tysięcy zł) oraz wydać nowe obligacje w wysokości 4,6 miliona. Więc można pogrążyć Gminę. Ciekawe czy Fiołek tłumaczy jak to wszystko spłacać. Łatwo się bierze. Tylko następcy będą spłacać. Chyba że robi to specjalnie by odstraszyć potenclanych kandydatów na Wójta. Pamiętamy, jak żalił się przez kolejne lata jakie długi zostawił Edek. A Fiołek to szasta kasą dopiero.
   Komu się nie chce szukać na stronie http://www.kozy.pl uchwały budżetowej to poniżej fragment ten szczególny §3

   1. Różnica między dochodami i wydatkami stanowi planowany deficyt budżetu w kwocie 4 554 724,00 zł który zostanie pokryty w całości z przychodów pochodzących z emisji obligacji komunalnych.
   2. Ustala się przychody budżetowe w łącznej wysokości 5 720 000,00 zł i rozchody budżetu w łącznej kwocie 1 165 276,00 zł jak w Tabeli Nr 3.
   3. Ustala się limit zobowiązań w 2014 roku z tytułu:
   a) obligacji komunalnych w wysokości 5 000 000,00 zł z czego na finansowanie planowanego deficytu budżetu 4 554 724,00 zł, a na spłatę wcześniej zaciągniętych
   zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów 445 276,00 zł
   b) kredytu na pokrycie występującego w roku przejściowego deficytu budżetowego do wysokości 4 000 000,00 zł
   4. Upoważnia się Wójta Gminy Kozy do zaciągnięcia zobowiązań z tytułu emisji obligacji komunalnych w kwotach określonych limitami z ust. 3, których obciążenia w
   okresie ich spłaty nic mogą przekroczyć wielkości długu i kosztów obsługi długu
   ustalonych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kozy.

 • Kandyd-volterowski prostaczek

  Zawiłość exelowskich tabelek z których nic nie wynika spowodowała te marsowe miny naszych radnych.Uśmiech gości na obliczach,jak jest co wydawać,a gdy trzeba oszczędzać to miny rzedną.Zwłaszcza w roku wyborczym.Zegar „balcerowiczowski” pokazuje zadłużenie państwa na prawie bilion złotych.Podkreślam bilion złotych.To jest 10 do 12 potęgi.Obrazowo to na każdego mieszkańca(38 milionów)wynosi na dziś ponad 26000 złotych.Zadłużenie gminy,na każdego mieszkańca wynosi około tysiąca złotych.Dobrze,że nie ma zimy ,bo kula śnieżna ruszyła i nabiera rozpędu.Jest „mały wawel”to będzie można zastawić,jakby coś……Zyczę dobrego samopoczucią członkom Rady Gminy.

 • powsinoga

  @radny bezradny. Czyli rozumiem, że oprócz tych 4,5 mln obligacji wójt może jeszcze dodatkowo zadłużyć nas na 4 mln kredytu na deficyt, na który również chce wypuścić obligacje?! Dzięki chyba przestanę pytać bo niewiedza była dobrodziejstwem.
  Spacerując tym razem po forum – krótka historia uchwlania tego budżetu:
  http://forum.naszekozy.pl/viewtopic.php?f=7&p=69#p69

  Chyba dam sobie również spokój ze spacerami…

  • radny bezradny

   Normalnie to jest tak. Brakuje kasy na np. wypłaty, spłaty itd. to Wójt bierze kredyt komercyjny ale go musi szybko spłacić bo wiadomo duże odsetki. Edkowi RG nie dawała więcej niż niż chyba w ostatnim roku 2,5mln bo zazwyczaj brakowało kasy na wypłaty dla nauczycieli (wiadomo subwencja się np. spóźniała, choć wszyscy wiedzą że jak wójt powie że brakuje kasy dla nauczycieli to nikt się nie zburzy – tak było i za poprzedniej władzy) , A tu jest teraz tak, że skarbnik i sekretarz mają problemy z rozróżnieniem ilości zer w cyfrach oraz z pojęciami co to jest kredyt, a co to jest pożyczka i wpuszczają nas w kanał (patrz uchylone i zmienione uchwały RG z lat ubiegłych w których zmienia się słowo zamiennie – pożyczka – kredyt). Więc jak czegoś się nie doczytają i nie opamiętają to się z odsetek Gmina nie wygrzebie. W zasadzie przy takich uprawnieniach jak dała RG Wójtowi może on już sobie sam rządzić do końca kadencji – może praktycznie wziąć 10 baniek ponad dochody Gminy. To może trochę tak bardzo pesymistycznie ale może się zdarzyć. Zadłużenie Gminy jest spore – raczej bardzo spore w porównaniu do 2010r. Raczej nie należało kupować białego pianina do pałacu niż wypuszczać obligacje.
   Bo mechanizm jest prosty – skarbnik mówi: konsekwencją podjęcia danej uchwały (np. zgodnie z uchwała budżetową) jest teraz zaciągniecie pożyczki lub kredytu na sumę taką i taką. I widać las rączek radnych (nie mogą nie zagłosować bo wcześniej uchwalili dany temat).

 • redaktor

  Na sali obrad RG Kozy było trochę inaczej w głosowaniu. Dwóch radnych się wstrzymało od głosu, A na komisji 1 był przeciw, a
  dwóch się wstrzymało. Trochę pozytywu 🙂

  • powsinoga

   W czym Ty widzisz pozytyw?! 1 (słownie: jeden) radny był przeciw na komisji. Gratuluje! Jednemu radnemu będącemu przeciw i pozostałym dwóm wstrzymującym się (co nie wiedzieli czy są z czy przeciw?) na sesji. Jest nadzieja. Tylko na co? Aaa na zarządzanie gminą poprzez wstrzymanie się od głosu.
   A od pobierania diet też się wstrzymali?

 • Kandyd-volterowski prostaczek

  @ powsinoga . Może,ten radny to plus dodatni?.Tak na poważnie :niestety jedna jaskółka wiosny nie czyni.Pozostajemy w minorowych nastrojach.

 • Marek

  Banda idiotów, wypisujących brednie. Jak jesteście tacy mądrzy to czemu nie przyjdziecie na posiedzenie komisji/sesji i nie zabierzecie głosu by przedstawić swe światłe poglądy. Skonfrontujcie je z radnymi, na których tak najeżdżacie i wtedy podajcie do informacji publicznej – pytanie i odpowiedz. Żaden z was tego nie zrobi, bo dobrze wie że sam siebie by tylko upokorzył.

  • redaktor

   Proszę trochę kultury. Problem polega na tym, że Wójt i Skarbnik ignorują radnych – więc i nas wszystkich tez by zignorowali. Proszę popytać swoich światłych radnych jak skarbnik załatwił „dyskusję” nad budżetem. Na pierwszym posiedzeniu powiedział, że na razie przedstawił założenia do budżetu, a na sesji że dyskusja była wcześniej. Więc proszę się kolego zastanowić kto jest „bandą idiotów” (choć takie słowa powinny tu nie paść).

  • Sid

   Miło usłyszeć tak kulturalnie wyrażoną krytykę na swój temat. Była już taka konfrontacja. Było pytanie i nawet dwie odpowiedzi. Przewodniczącej RADY i Wójta.
   Musisz uwierzyć mi na słowo – ponad 1500 pytających nie usatysfakcjonowała. Ale oni pewnie tez byli w tej samej „bandzie idiotów”.
   Nie chodzę na sesję – bo tam zabierać głos mogą tylko zaproszeni goście i radni, reszta może co najwyżej usiąść na wskazanym miejscu (patrz statut gminy). Byłeś na spotkaniu gminnym, po której stronie stołu siedzą radni? Byłeś na spotkaniu, na którym radny atakował słownie” człowieka z sali”, bo śmiał zadawać ”niewygodne” pytania?
   Jakiej odpowiedzi udzieli mi radny, który w czwartym roku kadencji nie wie czy głosować za czy przeciw uchwale budżetowej?

   Jakie małe mniemanie musisz mieć o sobie, że sądzisz, że mogłaby mnie upokorzyć konfrontacja z drugim człowiekiem…

  • redaktor

   Kolega/ka Radny/a? a nie zna regulaminu Komisji/Sesji RG!

 • Kandyd-volterowski prostaczek

  Ho,Ho,w szeregi radnych wkrada się panika.Padają już obraźliwe słowa.Na razie na tym forum,a wmiarę toczenia się śnieżnej kuli zadłużenia to mogą padać również na sali obrad.Na razie forumowiczów określono „bandą idiotów”,to i tak dobrze,bo mogliby być określeni „Dziką bandą”-tytuł głośnego filmu Sama Pekinpaha.Do rzeczy:Rada Gminy jest organem przedstawicielskim mieszkańców gminy,wybrana w wyborach bezpośrednich.Każdy radny reprezentuje ileśset mieszkańców i winien dbać o jak najlepszy rozwój gminy.To on jako przedstawiciel wyborców jest zobowiązany do ich reprezentowania.Powinien oceniać politykę prowadzoną przez Wójta i jego urzędników,a zwłaszcza coroczne założenia budżetowe i politykę rozwoju gminy.Nota bene słowo „wójt” wywodzące się z języka łacińskiego znaczy :urzędnik.Jeżeli tego radni nie czynią to albo nie są w ogóle przygotowani do pełnienia funkcji,albo zdominowani przez szefa ugrupowania,który im tego zakazuje.Jedno i drugie jest dla mnie patologią.Wiek temu „żelazny kanclerz „Otto von Bismarck mówił,że publiczność nie powinna widzieć dwóch rzeczy :jak się robi politykę,oraz jak się produkuje parówki.Mamy wiek XXI i społeczeństwo domaga się transparentności władzy.W czasach internetu przedstawienie założeń budżetowych,uchwalania budżetu,dyskusji na stronach internetowych Rady Gminy nie powinno stanowić żadnego problemu.Nie po to radni przechodzą szkolenia,doskonalą swoje umiejętności podczas czteroletniej kadencji,żeby nazywać zadających pytania na tym forum „idiotami”.Na koniec chciałbym dodać ,że Volter stworzył w swoich „Opowiastkach filozoficznych” Kandyda,takiego prostaczka,który wciąż zadawał pytania ,a on na nie odpowiadał.Bez Voltera i Diderota nie byłoby Wielkiej Rewolucji Francuskiej.Dlatego zadawanie pytań ma sens.

  • redaktor

   Nie ma się co dziwić, że wyzywa się nas od bandy idiotów bo mamy swoje zdanie. Radni przez cały okres swojego panowania nie maja się czym pochwalić – poza pałacem, ul. Cmentarną czy Dworcową – co i tak będziemy im przypominać że to zaczęło się od Edka i jego ekipy a obecna władza krytykowała i nie chciała kontynuować (przypominamy wojnę o Pałac). Zrobili ul. Szkolną po publiczkę Dożynek i tyle. Choć „tyle” znaczy szałowe zadłużenie Gminy. Po drugie, żeby o coś pytać trzeba się na tym znać (choć podobno nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi). Z treści uchwał, interpelacji widać że niestety radni nie zdają pytań a jak już zadają to zadowalają się byle jakimi odpowiedziami. Nie mają charyzmy i siły przebicia by wymusić na władzy zadowalających odpowiedzi. Są podporządkowani Jego Mściwości. Po trzecie Wójt jest dobrym organizatorem spotkań. Uczestnicząc w Spotkaniach z mieszkańcami widać kto o czym decyduje i prowadzi spotkanie. Wójt decyduje o czym się mówi, jak się mówi, jak długo to trwa i czy można zadawać pytania (dodatkowe pytania). To taki pic na wodę. Tak samo jest na komisjach i sesjach. Więc kto tu taj jest bandą idiotów?

   • Bultingarr15

    Oczywiście, piszecie tutaj, że powstają zadłużenia, Gmina topi się w długach, ale nic nowego nie widać – więc drodzy mędrcy co dzieje się z tymi pieniędzmi? Wójt zabiera do kieszeni czy może skarbnik wrzuca do świnki? A może remont Pałacu był za drogi? Pan Kućka na pewno zrobiłby go za 200 tysięcy w całości. Za tyle przynajmniej sprzedawał działki, które były warte dużo więcej, a o przetargu nikt nie widział ani nie słyszał. Szczycicie się Pałacem, którego utrzymanie będą odczuwać następcy przez kilkadziesiąt kolejnych lat, ale to zmartwienie rządzących, wy jesteście tylko od zbierania laur.

    • redaktor

     No właśnie gdzie ta kasa niech władza odpowie oprócz wydawania kasy i to z głową) należy jeszcze pozyskiwać środki – np. brak rozbudowy kanalizacji w Gajach i Małych Kozach jest tego przykładem. Albo wydawanie kasy na na nowych kierowników referatów, którzy dowodzą dwoma stażystami – gdzie te referaty – to po prostu kupowanie lojalności itd. itd.

    • Krzyś

     Jeśli tak podajesz to podaj o jakie działki ci chodzi. Bo takie bajki może opowiadać każdy. Procedury sprzedaży mienia są ściśle proceduralnie określone i stanowią główną pozycję kontroli NIK i RIO. Protokoły z kontroli są do wglądu na stronach katowickiego RIO. Więc nie pleć bzdur.

    • powsinoga

     Sugerujesz, że obecni rządzący będą następcami i będą martwić się „przez następne kilkadziesiąt lat”?!
     Nie wiem jak i za ile zrobiłby remont pałacu Pan Kućka. I w sumie mi to lotto. Obecnie wójtem jest pan Fiałkowski i to jego gospodarowanie mnie interesuje. Bo to ma wpływ na moje teraz i jutro.
     Gdybanie, co by było gdyby pozostawiam historykom. Podejrzewam jednak, że wszelkie przekręty (gdyby takowe były) dawno ujrzałyby światło dzienne dzięki wielu oddanym, życzliwym obywatelom…

 • powsinoga

  Krótka przerwa w konfrontacji. Skoro pałac przyjmuje w swoje podwoje Bibliotekę oraz Izbę Historyczną, to co z opustoszałym teraz budynkiem obok strażnicy? Halny przywiał ze wsi informacje, że może tam powstać filia koziańskiego przedszkola?
  Może parkowe wiewiórki coś słyszały?

  @ Kandyd, redaktor, Sid. Fe, nieładnie. Z kulturą Mareczka powitać. Docenić formę wypowiedzi. Teraz biedny, upokorzony okopie się w ”intelygęckim” grajdołku nie wiadomo na jak długo 🙁

  • Krzyś

   Idzie pod młotek na sprzedaż. Harcerze nie mają harcówki, punkt konsultacyjny RPA idzie na bruk,inne instytucje i stowarzyszenia jak KGW, Emeryci renciści , Pszczelarze i inne koziańskie koła skazane są na tułaczkę lokalową, ale co tam liczy się biznes i chęć zatkania dziury budżetowej A stara biblioteka to świetne miejsce lokalizacyjne w samym centrum. Drugiego takiego Gmina nie posiada. No chyba,że to co kupili na Folwarku za 520 tyś. po rekultywowanym śmietniku. Może na przedszkole i ekologiczną edukację w praktyce od najmłodszych lat ????

 • Kandyd-volterowski prostaczek

  @ powsinoga .Niektórzy stają się inteligentni dopiero w trzecim pokoleniu.W razie czego,to można posłużyć się retoryką Ferdynanda Kiepskiego i „wyrwać chwasta”. Jeżeli chodzi o opuszczony budynek to chyba pójdzie pod młotek?.Ciekawe za ile pójdzie,a jeszcze ciekawsze,kto na niego ma chęć .

 • Helen

  Według ostatnich przekazów wiewiórek z ul. Krakowskiej Pan od gazetki szkolno-gminnej znalazł zatrudnienie w pałacowej bibliotece. Jednocześnie wydawcą gazetki będzie biblioteka…? Dziwne? Nie do końca. Wzór idealnych rozwiązań administracyjnych i kopalnia super-specjalistów na koziańskie stanowiska – czyli kęckie pipidówkowo – stosowało ten sam układ. Czy przeniesienie gazetki jest przygotowywanym polem do działania dla pretendującej do kierowania pałacową biblioteką kierowniczki kęckiej biblioteki – dynamicznej emerytki? W takim układzie funkcjonowała gazeta w Kętach. Czy pióro pani dyrekto-redakto-emerytko nie odpowiadało burmistrzowi? Nie wiadomo. Może dlatego spuścił ją przed paru laty niczym wodę w sedesie… Żeby ta działalność nie odbiła się rykoszetem w naszego wójta. W dodatku już jedna kęcka grafomanka dowodzi w kozach placówką ogólnokształcącego nauczania. Reasumując: Gmina Kozy wyzbyła się dynamiczno-rozwojowego pracownika działu promocji 😀 a pałac czeka na stado kęckich pracowników. Może pks uruchomi dla nich jakieś dodatkowe połączenia? Jednym słowem: bezrobocie w Kętach spadnie.

 • Sid

  @powsinoga:disqus . Nie mam sobie nic do zarzucenia w temacie „przywitana” Marka :] Cieszy mnie fakt, że reszta „bandy(…)” z tego forum (w tym przypadku zaliczam siebie do nich również) nie dała się wciągnąć w marną bo marną ale jednak prowokacje Marka.

 • Krzyś

  Pałac i jego ostateczny ekskluzywny /za dodatkowe 4 miliony złotych/ wystrój /ponad gminne finansowe możliwości / pokazuje przepaść w odniesieniu do głoszonych przez CPZ hasła o równomiernym rozwoju regionów Kóz, Ekskluzywny pałac w otoczeniu po prawej i lewej stronie pokazuje zaniedbane tzw. dworskie czworaki, odpadające tynki, cieknące dachy,stare nie szczelne okna , socjal z czasów PGR-u jak w soczewce odbija klasowe podejście obecnego MIŁOŚCIWIE panującego wójciny. Tylko czekać kto zostanie kustoszem koziańskiej Izby Historycznej.

 • Kandyd-volterowski prostaczek

  @Sid,powsinoga,Krzyś,redaktor. Do wcześniejszych uwag,chciałbym jeszcze tylko dodać.Nazwanie kogoś idiotą to nie jest jeszcze takie najgorsze określenie.Idiota to po prostu inteligentny inaczej.Lepiej być tak inteligentnym niż w ogóle.Panu obrońcy radnych /Markowi/ polecam uważną lekturę czterotomowej powieści Fiodora Dostojowskiego pt.”IDIOTA” Wówczas okarze się ,że idiota to nie jest aż tak pejoratywne określenie.Dowie się z niej , że prosty i uczciwy bohater tej powieści został uznany za idiotę bo piętnował przywary i zachowanie rosyjskiej arystokracji. My forumowicze ,którzy piętnujemy zachowanie naszych radnych i rządy jego fluorescencji pana Wójta zostaliśmy nazwani idiotami.Czyli nic nowego,historia literatury zna takie przypadki. A tak, a propos :Wielki Człowiek Albert Einstein mawiał : nie należy się obawiać mędrców i głupków.Bać się należy półgłówków. Czytając nowe wpisy na forum,zaniepokoiłem się wpisem na forum @Helen. Wyżej już nadmieniałem o transparentności władzy,ale będę musiał do niej wrócic.Skoro od 25 lat budujemy system demokratyczny to transparentność jest wymogiem tego systemu.Jawność władzy jest koniecznym warunkiem jej legimityzacji.Powiedziałbym nawet , że jest warunkiem sine qua non !!!. Skoro demokratycznie wybrana władza jest skutkiem wyborczej woli obywateli to transparentność władzy staje się oczywistością.Władza nie funkcjonuje dla siebie,ale w interesie wszystkich obywateli.Transparentność to nie tylko to „co widać”,to co władza chce pokazać.Transparentność to również pewność, iż organy władzy wypełniają swe kompetencje,funkcje i zadania zgodnie z obowiązującym prawem,co wskazuje,że władza nie podejmuje działań ukrytych,nie w pełni zgodnych z celami społecznymi.Transparentność jest niejako „wentylem bezpieczeństwa”, który gwarantuje społeczną kontrolę władzy.Kontrola związana z transparentnością to kwestia pilnowania , czy władza nie działa w interesie własnym,a tym samym na szkodę obywatela.Panie Wójcie i ukochani radni (którzy tak chętnie klęczycie pod figurą) nie macie nic do ukrycia ?Bądźcie w końcu transparentni.Od czasów słusznie minionych minęło 25 lat,a wy dalej stosujecie metody wzięte z dawnych komitetów partyjnych. Przypomnę,jak zbierała się egzekutywa to/szuszu,szuszu/ i jeden był ugotowany./musiał szukać nowego zajęcia/.Tego chcecie,żeby o was też w ten sposób mówiono.Ja wiem ,że porządną demokrację buduje się wiele ,wiele lat.Ale trzeba to robić.Najlepiej zacząć od siebie,czego wójtowi,szarej eminecji urzędu gminy,oraz radnym szczerze życzę.Uczenie się demokracji,to jest tak jak zakładanie angielskiego trawnika .Polak mieszkający w Anglii,pyta sąsiada anglika : jak pan to robi ,że pan ma taki piękny trawnik?.Anglik odpowiada : codziennie rano podlewam, a wieczorem koszę.Polak mówi ja też tak robię,na co Anglik odpowiada : tak,ale ja to robię od 200 lat!!!. Tak, że na naszą demokrację,choćby gminną przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

 • Sid

  @ Krzyś. Co znaczy, że idzie pod młotek? Na sprzedaż takiej nieruchomości potrzebna jest zgoda rady w formie uchwały. Na bip-e nie ma opublokowanego projektu uchwały, nie było też nic na ten temat w porządku obrad komisji ani ostatniej sesji? No chyba, że coś mi umknęło?

 • kandyd-volterowski prostaczek

  @Krzyś ,Sid. Co do budynku biblioteki,to są na razie luźne propozycje.Z tym,że na pewno tak się stanie.Sreber rodowych już jest coraz mniej,a skarbiec gminny ma niestety dno i to puste.To nie jest wymarzona studnia bez dna.Te cegielniane tereny na folwarku,to nie czasem tereny dla obecnej rady po wyborach jesiennych.

 • powsinoga

  Czy ktoś się orientuje ile to jest „niezwłocznie” w rozumieniu koziańskich komórek organizacyjnych urzędu?
  Interesuje mnie wynik konsultacji ws projektu uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi…. Konsultacja trwała niecałe 5 dni a podsumowania nie ma 6 dzień? Czyżby przerosła ich liczebność nadesłanych ankiet???

  • Kandyd-volterowski prostaczek

   Synonimem słowa niezwłocznie jest : natychmiast,w te pędy, już, itp.Prawnicy przyjmują interpretację jako „bez zbędnej zwłoki”.To znaczy podanie czegoś,gdy wszystkie wątpliwości ustąpiły.W tym przypadku to jest paranoja,gdyż interpretacja konsultacji trwa dłużej niż same konsultacje. Ogłaszanie samych konsultacji bez podania efektów obowiązywania pół roku ustawy „śmieciowej” jest kpiną z mieszkańców.Tabun urzędniczek zajmujących się tym tematem winien zarzucić mieszkańców liczbami i kwotami w różnych wariantach w dobie rozwiniętych usług informatycznych.Podanie na stronach urzędu tabelek exelowskich,dla różnych wariantów nie powinien stanowić żadnego problemu.Dopiero po tym można wyrobić sobie zdanie na temat działania ustawy i prawidłowości postępowania urzędu. Wydaje mi się,że coś tutaj cuchnie,a nie są to bynajmniej śmieci.

  • Krzyś

   sztuk 0 słownie zero.

 • Gaje to też Kozy

  Nie przesadzajcie z tą 15-stką. To nie moralne wrzucać wszystkich do jednego wora. Ale nawiązując do BIblioteki to słuchy donoszą, iż ma być jej przedstawicielem osoba z Kęt. Tak się zastanawiam i może ktoś mi podopie, skąd tak wielka inspiracja naszego Wójta Kętami ? Czy on pochodzi z Kęt? W naszej Gminie pracować za niedługo będzie więcej Kęczan niż Kozian, a to już przegięcie pały, bo tak jakby nie było w Kozach kompetentnych osób. Do tego droga KĘCKA miała być robiona, ale na szczęście podobno nie będzie (tak jakby nasze drogi lokalne nie wymagały remontu).

  • powsinoga

   Pewnie wiejskie (koziańskie) ludziska im nie odpowiadają na tak wysublimowanych stanowiskach, a prestiż gminy chcą podnieś przez miastowych z Kęt?

   • kandyd-volterowski prostaczek

    Parodia i farsa postępowania kwalifikacyjnego się dokonała.Dzis funkcję nadzoru nad koziańskimi” inkubałami” objęła osoba z Kęt,o której tak było głośno na tym forum.Żal mi tylko rodzimych kozian ,którzy w tej farsie sternika gminnego uczestniczyli.Szczerze wierząc,że rywalizacja oparta jest na uczciwości,prawdzie i sprawiedliwości .Szczerze się zawiedli.Wójt okazał się być małym człowieczkiem,który kręci te małe geszefciki wraz z urzędniczą kęcką nadwyżką.Nie on pierwszy i nie on ostatni.Ta gmina zna takie przypadki.Na prawdziwym konkursie po pół godzinie ,przewodniczący wychodzi:odczytuje zdobyte punkty,kto ile dostal,od kogo .Podsumowanie i ogłoszenie :osoba X zdobyła najwięcej punków i po zabawie.Jemu ta interpretacja zajęła 10dni..Czy to ma coś wspólnego z jakimkolwiek konkursem? To pozostawiam już inteligencji czytających.Dla reprezentantów jakiejkolwiek władzy,od sołtysa do Prezydenta RP mam chwilę poezji.Proszę się nad nią pochylić i zadumać .Uniwersalizm tekstu i wielkość poety powala.
    Który skrzywdziłeś człowieka prostego Cz.MILOSZ
    Który skrzywdziłeś człowieka prostego
    Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
    Gromadę błaznów koło siebie mając
    Na pomieszanie dobrego i złego,
    Choćby przed tobą wszyscy się kłonili
    cnotę i mądrość tobie przypisując,
    Złote medale na twoją cześć kując,
    Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli.
    Nie bądź bezpieczny.Poeta pamięta.
    Możesz go zabić-narodzi się nowy.
    Spisane będą czyny i rozmowy.
    Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy.
    I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.
    Z uwagi na uniwersalizm tej diamentowej poezji,proszę jej nie interpretować samodzielnie tylko sięgnąć do opracowań.Z założenia wiersz miał być ironiczny,ale skoro powstał w roku 1950,zaczęto mu nadawać ton antykomunistyczny,co nie było zamierzeniem twórcy.Poeta chciał pokazać w tym wierszu,że życie każdego człowieka powinno opierać się na takich wartościach jak :dobro,sprawiedliwość i wolność każdej jednostki ludzkiej.Od tej najsłabszej,stojącej na najniższej drabinie społecznej,do tej najwyższej-piastującej najdostojeńsze urzędy.

    • powsinoga

     To rozumiem informacja „z drugiego obiegu”, bo na oficjalnych stronach urzędu CISZA, pewnie są zajęci liczeniem ankiet ws śmieci!

     Słowo „niezwłocznie” to faktycznie powinno przejść do słownika jp z dodatkową adnotacją „wyjątek – dopuszcza się specyficzną interpretację obowiązującą tylko na terenie Gminy Kozy”…

  • Krzyś

   Wkrótce uchwała rady Kozy w sprawie zmiany nazwy miejscowości na Kęzy. Też po cichu wprowadzi się ją na sesję i będzie DEMOKRATYCZNIE.W głosowaniu 13 za 2 się wsztrzyma.

 • powisnoga

  @ kandyd. To chyba ze względu na bezpieczeństwo osób biorących udział w rekrutacji „zapominano” umieścić na bip-e zarządzenie wójta powołujące komisję rekrutacyjną.

  • kandyd-volterowski prostaczek

   @powsinoga W tym urzędzie o takich duperelach się nie pamięta. Obowiązuje pruski dryl.Ruki pa szwam.Tak jest.Wykonać.Pytania to ja zadaję.Udział wzięli najbliżsi pretorianie.Creme de la creme urzędu.Ogłoszenia nie będzie.Stawiam dolary przeciw orzechom,bo wówczas trzeba by ujawnić tą creme de la creme urzędu. Po co to publiczności.Publiczność ma przyjść i zagłosować karnie na CPZ/czas pakować zadki/.

 • Krzyś

  W końcu za nominowanie na wymarzone stanowiska trzeba się odwdzięczyć ślepym posłuszeństwem.Za wszelką cenę popieranie, wspieranie, podtrzymywanie,utwierdzanie,czarowanie wójciny w jego poczynaniach. Grunt to nawet byle jaka argumentacja. .

  • kandyd-volterowski prostaczek

   Tworzenie wokół siebie sitwy jest pierwszym krokiem do korupcji politycznej.Sprawowanie urzędu wójta jest czystą polityką,tyle że gminną.Moim zdaniem ten pierwszy krok został zrobiony w chwili wymiany części kadry urzędu i zastąpienie ich przez swoich/miernych, biernych,wiernych,ale teraz k…… my/ .Mówi się,że polityka tak jak i muchę można zabić gazetą.Niestety gmina nie dorobiła się niezależnej lub opozycyjnej gazety.Wydaje się tylko WG za pieniądze podatnika,które z założenia są lukrowaną propagandówką urzędu gminnego/raczej gminną gadzinówką/.Nawet portal Urzedu Gminy nie zawiera zakładki,gdzie można by w szczerych słowach wyrazić dezaprobatę dla rządzących.Proszę ,choćby popatrzeć na portal miejski Czechowic-Dziedzic,gdzie krytyka na stronie miejskiej jest uprawniona.Nam niestety pozostają,tylko NASZE KOZY.Pochwalić inicjatywę twórców tej strony.Dziwi mnie mała ilość zabierających głos.Przecież KOZY mają gimnazjum,liceum,czyżby nasza młodzież była by,aż tak leniwa?.Próbuję rozruszać ten portal od jakiegoś czasu przedzierzgając się a to w insekta,a to w robaczka.Widzę na razie ,że z marnym efektem.Nie od razu Kraków zbudowano,a przecież kropla też potrafi wydrążyć skałę.Zapraszam do zabierania głosu ,przy pomocy internetu jak najwięcej osób,bo przecież :”wszyscy ludzie,wszystko wiedzą”.To może stanowić zaczyn,że trupy z gminnej szafy mogą zacząć wypadać z gminnych szaf przed wyborami,a nie po.

   • Sid

    chrobaczku vel gnido? Przyczyn takiej a nie innej „oglądalności” jest wiele. Na pewno chcesz rozwijać ten wątek? – to pytanie w nawiązaniu do cyt.”publiczność nie powinna widzieć dwóch rzeczy: jak się robi politykę, oraz jak się produkuje parówki”.„Publiczność” tej strony to nie tylko zwykli mieszkańcy Kóz…
    Polityka to WALKA o władzę (jej sprawowanie). Władza to w wielkim skrócie układ między jednostkami (grupami), gdzie jedna ze stron w sposób uprawniony przymusza drugą do określonego postępowania. Nie oszukujmy się, tu nie ma miejsca na wartości i ideały.
    Podsumowanie: tak było, jest a czy będzie? Stawiam dolary przeciw orzechom, że tak.
    A młodzież? Nasza młodzież robi to co każda młodzież w tym wieku – dorasta…

    • kandyd-volterowski prostaczek

     „…..że tak.”.Tak będzie do czasu,aż władza zrozumie,a zwłaszcza gminna ,ze władzy nie sprawuje się dla samej siebie .że sprawuje się ją dla dobra mieszkańców.Dotąd ,kiedy sprawowana ona będzie w sposób XIX wieczny,to tak będzie.Jeżeli bardzo szybko możemy przyjąć współczesne wynalazki,to dlaczego nie można by przyjąć przejrzystości sprawowania władzy krajów o ugruntowanej demokracji.Jeżeli,każda włdza postępować będzie jak poprzednicy,to nigdy nie wyzwolimy się z zaklętego kręgu niemożności.Dotąd będziemy nazywać politykę brudną,dopóty politycy będą mieć przed oczyma tylko półkę z miodem i konfiturami.Ja wiem,że to jest idealizm,ale wiele ludzi za ten idealizm oddało życie.Myśmy niczego się jeszcze nie nauczyli,mimo 25 lat budowania demokracji.Weźmy ,choćby Francję.Wybory regionalne,co cztery lata,ale wybiera się mera i radnych.Żaden urzędnik nie jest wymieniany,bo każdy nowo wybrany wie że urzędnik ten jest kompetentny długością sprawowania swojej funkcji.Urzędnik swoją kompetencją i lojalnością służy każdemu zwierzchnikowi. Każdy nowy musiałby uczyć się wiele lat ,aby dorównać obecnemu. Mając takich kompetentnych urzędników nowopowołanemu nawet na myśl nie przyjdzie działać wbrew prawu.Dlatego w takim urzędzie słyszy się tylko w czym możemu ,panu/i/ pomóc?.Proszę poczekać,idę załatwić pana/i/ sprawę.W naszym urzędzie czujemy się jak „dziad proszalny”.Czy dalej mamy nie dążyć do zmiany zastanej rzeczywistości?.Młodzież niech dorasta,byle by nie z nawykami i przywarami przodków.Myślę,że ta nasz emigracja nie jest taka zła ,może kiedyś wróci z cywilizowanego świata z innymi nawykami.Oby….

     • Sid

      czyli Kandyd tak będzie do… końca świata i jeszcze dłużej…

     • Kandyd-volterowski prostaczek

      Dla Ciebie jako racjonalisty jest to mówiąc językim małego klasyka „oczywista oczywistość”,ja jako idealista skłaniałbym się do stwierdzenia Alberta Einsteina,który miał powiedzieć :” na świecie są dwie rzeczy nieskończone :wszechświat,oraz ludzka głupota.Tej pierwszej rzeczy,to nie byłbym taki pewien.”

     • Krzyś

      A w koziańskim urzędzie słyszy się ,że komputer się pomylił, że dane są w komputerze nie aktualne, a to program tak wyliczył itp.Czasem mam wrażenie że ta młodzież administracyjna polega tylko na komputerach a skąd to wynika to już wyższa wiedza i chęć jej dochodzenia. To jest tak jak z liczeniem w pamięci, obecnie bez kalkulatora ani rusz.

 • powsinoga

  @ Sid, Kandyd. Zasłyszane, lekko czerstwe, potraktujcie jako przerywnik 😉
  Wykoleił się pociąg wiozący polskich posłów. Na miejsce pędzą ekipy ratownicze, karetki i śmigłowce. Gdy przybyli okazało się, że nie ma żadnych ciał. Szef ratowników pyta okolicznych mieszkańców:
  – Gdzie się podziali wszyscy z tego pociągu?
  – Pochowalim.
  – Wszyscy zginęli, co do jednego?
  – No niektórzy mówili, że jeszcze żyją, ale kto by tam, panie, politykom wierzył..

  • kandyd-volterowski prostaczek

   @ Krzyś. Zawsze na czasie.Co powiesz na to:
   Marian Załucki Szukam wspólnika.
   Postanowiłem dać anons,taki do dziennika-odpowiedno duży by uwagę skupiał.
   CHCĘ ZOSTAĆ PORZĄDNYM CZŁOWIEKIEM POSZUKUJĘ WSPÓLNIKA.
   sam się nie będę wygłupiał.

   • Sid

    @ Kandyd, powsinoga. Dobre :]
    Obaj ode mnie „+”

 • Krzyś

  Fotoszop wyborczy już działa. Na tym zdjęciu wszyscy jakoś marnie szczupło wyglądają. Czyżby dietka na fastfooda nie wystarczała.

  • Kandyd-volterowski prostaczek

   Chodzi o fotografię na tle tej sosnowej boazerii?.Myślę,że przytulana dietka jest przeznaczana na opędzenie innych wydatków.Na komisji i sesji jakąś kawę ,czy tez i wadowicką kremówkę się zaliczy, czasem od wielkiego dzwonu i jakiś katering się trafi.Ta szczupłośc postaci to raczej wzięła się z z rzędów cyfr,które wyrażają liczby,a one kwoty,które nijak nie przystają do wyobraźni tegorocznego budżetu. Jak pisał St.Lec : „dno jest dnem,nawet jak jest obrócone do góry”. Może doszli do wniosku,że w tej sytuacji budżetu lepiej być szczuplejszym niż otyłym.Mówi się że otyli żyją krócej,ale za to jedzą dłużej.

 • powsinoga

  Nie wiem czy to po wpisie na forum (Saszy) dzisiaj w południe na stronie bip urzędu „pojawiły” się uchwały podjęte na ostatniej sesji. Jest również podjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej /Biblioteka/?!!!

 • Krzyś

  Oj radni bezradni i urzędnicy.Wasze uchwały są wcześniej publikowane w Dzienniku Urzędowym niż wy publikujecie je na stronach BIP. Oto jest w koziańskim wydaniu termin NIEZWŁOCZNIE / tzn. w ostatnim możliwym terminie aby się kozianie dowiedzieli po fakcie./
  Wiewiórki koziańskie są szybsze bo ogłosiły o PODJĘTEJ uchwale w sprawie sprzedaży BIBLIOTEKI.

  • kandyd-volterowski prostaczk

   „Nie znam się na kulturze ,to po co mi jakieś budynki pobiblioteczne.Dość mają jajogłowi miejsca w DK i Pałacu.Budyneczek się opchnie na jakiś geszefcik,okrągła sumka jest potrzebna.Pragne jej jak kania dżdżu.”- myśli nasza gminna persona non grata.Po co nam jakieś żłobki i przedszkola,przecież kęcanie tu dzieci wozić nie będą.Pampersiaki niech rosną w domach,a nie plątają się po jakiś „akademiach malucha,czy innych przytuliskach dla oseska”

 • powsinoga

  Informuję, że na stronie gminnej pojawił się protokół z „przeprowadzonej konsultacji” ws śmieci. 8 dni zajęło służbom wyliczenie, że w wyznaczonym terminie nie wpłynęła ŻADNA uwaga dot. uchwały.

  @ Krzyś. Czyżbyś był jasnowidzem?

 • Sid

  Tu nawet nie trzeba być wróżbitą, żeby przewidzieć wynik tak przeprowadzonej konsultacji.
  Jaki jest sens konsultowania przez mieszkańców uchwały, którą radni dwa dni przed zakończeniem konsultacji opiniowali już na komisji (jedyne pocieszenie to, to, że oni mieli możliwość zaznajomienia się z wyliczeniami finansowymi dot. śmieci)?

 • Krzyś

  Mina radnego BEZCENNA jak w domyśle pozostałych radnych. Po co o coś pytać, żeby się wygłupić. a skarbniczek tak odpowie że powiedział a nic nie przekazał.Reszta pytań BEZCENNYCH radnych ZBYTECZNA.
  Można im wmówić, że już to na komisjach omówili. A oni i tak nie wiedzą o czym mówili.
  Tak jak omówili BUDŻET 2014 ROKU.

  • Kandyd-volterowski prostaczek

   Szanowni radni,nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.To po pierwsze,a po drugie ,wydaje mi się że zachowujecie się jak w strawersowanym przysłowiu : „gadał wójt do radnego,a on do niego ani razu”. Odezwać się nie odezwało , ale dietki się przytuliło.Pecunia non olet !!!