Ważne dla gmin zmiany w podatkach lokalnych!
Od 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie istotne zmiany w o podatkach i opłatach lokalnych, w tym m. in. w zakresie opłat: miejscowej, uzdrowiskowej i targowej. Wynika to z uchwalenia 25 czerwca 2015 r. przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Fakultatywność opłat
Od 1 stycznia 2016 r. pobieranie przez gminy opłat: miejscowej, uzdrowiskowej i targowej nie będzie obowiązkowe. Ich pobór będzie wymagał podjęcia przez rady gmin uchwał w sprawie ich wprowadzenia, niezależnie od uchwalenia wysokości obowiązujących stawek, których wysokość na 2016 r. nie może przekroczyć kwot określonych w obwieszczeniu ministra finansów z 5 sierpnia 2015 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r. (M.P. poz. 735).
W związku z tym pobór opłat zawsze będzie wymagał podjęcia uchwały w sprawie ich wprowadzenia.
Czytaj też: Podatek od nieruchomości: Więcej za części wspólne
Obniżenie wskutek deflacji górnych granic stawek tych opłat na 2016 r. spowoduje, że stosowanie w 2016 r., na podstawie art. 20a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stawek opłat uchwalonych przez radę gminy na 2015 r. będzie możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy stawki te nie przekroczą górnych granic stawek opłat wynikających z obwieszczenia w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r.
Prowadzenie ewidencji dla celów poboru opłaty miejscowej
Rady gmin od 1 stycznia 2016 r. zyskają uprawnienie do nałożenia obowiązku prowadzenia przez inkasentów ewidencji osób zobowiązanych do uiszczenia opłaty miejscowej oraz do określenia szczegółowego zakresu danych zawartych w tej ewidencji (znowelizowany art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
Czytaj też: Opłaty lokalne i podatki w 2016 r.
Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 56 ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, uchwały podjęte na podstawie art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zachowują moc po 1 stycznia 2016 r. – do dnia wejścia w życie uchwał wydanych na podstawie nowych, zmienionych przepisów.
Niemniej wydaje się, że najwłaściwszym rozwiązaniem będzie kompleksowe uregulowanie spraw określonych w art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w nowej uchwale.
Stawki określone wyłącznie w ustawie
Od 1 stycznia 2016 r. zmieni się zakres stosowania niektórych stawek. Stawka podatku od nieruchomości, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obejmie grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych.
Czytaj też: Zmiany rozliczania VAT przez samorządy
Ponadto w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy określającym wysokość stawki podatku od środków transportowych od autobusów, wprowadzono podział autobusów na autobusy z liczbą miejsc mniejszą niż 22 oraz autobusy z liczbą miejsc równą lub większą niż 22 – poza kierowcą.
Górne granice tych stawek na 2016 r. określone zostały wyłącznie w ustawie o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Zmiana zakresu stosowania wyżej wymienionych stawek oznacza konieczność uchwalenia nowych na 2016 r.
źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/wazne-dla-gmin-zmiany-w-podatkach-lokalnych,73835.html