Pierwsza decyzja radnych: podwyżka dla wójta

Może Ci się również spodoba

 • fifek

  Wyraz twarzy mówi wszystko!!

 • Sasza

  Ta słynna już logika p. sekretarz. Czytelnik mówi o kilkutysięcznych nagrodach dla zatrudnionych pracowników, a ona informuje, że nie było podwyżek. A konieczność ustalenia przez RG wynagrodzenia dla wójta jest dla niej jednoznaczna z przyznaniem mu podwyżki i to od razu na cztery lata na maxa. Trzeba będzie chyba prosić „mądre głowy z biblioteki” o wydanie koziańskiego słownika synonimów urzędniczych…

  • stach

   Przecież Kozianom chodziło, o to, ażeby obecnie panujący miał poczucie pełnego szacunku dla niego i jego kierunków działania, nie ważne ile to będzie nas kosztowało – mam na myśli nas podatników. Myślę, że kiedyś się KOZIANIE opamiętają i zrozumią, że „ktoś” ich robi w konia.

 • gnida sworska

  Najlepsze są komentarze pod tekstem na info region.O ciemnocie wiejskiej, bucie i chamstwie. Reklama moherowego bastionu bezcenna.Może po 20 latach dopiero dojdą po rozum do głowy , jak to się stało w Wadowicach.
  Wtedy będziemy mogli powiedzieć,”tutaj się wszystko zaczęło w Wadowicach”. Oby !!
  Jeszcze jedno, czy tej Monice O. , to ktoś to dyktuje, czy ona tak sama z siebie ?. Nie może to być ?. Może jakieś szkółki z pisaniem ze zrozumieniem trzeba by skończyć , a potem pisać.Przecież pisze do prasy bądź co bądź.

  • stach

   Przecież już dawno temu „ktoś” śmiertelnie tę panią obraził pisząc o jakiś słomie i butach.

  • ktotam

   Jaki wójt taki sekretarz

   • gnida dworska

    Zapewne.Bo, przecież niedaleko pada jabłko od jabłoni.Jak ty mnie , tak ja tobie, każdy sobie rzepkę skrobie.Pomalutku, powolutku, po cichutku, aż do skutku. Znalazła się przyczyna , to i jest skutek.
    Dlaczego pani M.O.do” regio info” nie napisała, że ; „czas pokazał nam, jak wartościowym i dobrym człowiekiem jest Pan Krzysztof Fiałkowski oraz jak umiejętnie potrafi wziąć odpowiedzialność za powierzone mu zadania i obowiązki związane z pełnieniem funkcji”, cytat z Opinii Komitetu Wspierającego. Czyżby wstydziła się tego popularnego wśród mieszkańców uzasadnienia o ponownym jego starcie ?. Przecież ten tekst wywarłby na pismakach z”regio info” nieodparte wrażenie po którym zaniemówiliby i w pełni przyjęliby do aprobującej wiadomości informację o maksymalnej podwyżce apanaży tak „komunikatywnego,dyspozycyjnego i operatywnego ” wójta – również cytat z tamże.Czyżby „słynna logika „pani M.O. nie pozwalała jej dodać takiego stwierdzenia w tekście przesłanym do „regio info ” jak ten: „dla lokalnych spraw nie szczędzi prywatnego czasu”- też cytat.
    Nowomowa urzędnicza różnymi drogami chodzi, ale żeby inne teksty słać do mieszkańców przed wyborami, a inne do prasy po wyborach to już lekka przesada.Lakoniczny tekst dla pismaków, a dla mieszkańców piękny , barokowy, niczym obrazy P.P.Rubensa, obraz pana K.Fiałkowskiego.
    Przecież obraz namalowany przez Komitet Wspierający tak sławnego wójta na południe od Gdańska w pełni zasługuje na wielokrotną podwyżkę , a nie tylko do jakiegoś tam pułapu ocierającego się o śmieszność.Taki wójt warty jest każdych pieniędzy, co potwierdziło ponad 3 tysiące mieszkańców Kóz.Także szanowna gminna rado : idź na całość, idź na całość.!!!

 • krzyś

  Mina wójta bezcenna.

  Zapłacono za nią uchwałą rady nr I/6/14 z dnia 28 listopada 2014 roku .

  Dysponent Bożena Sadlik przewodnicząca rady. – bezdyskusyjny inicjator.

  • gnida dworska

   Przed chwilą podano,że wzrost płacy w Polsce rok do roku wyniósł 2,7%. Jeżeli wzrost płacy wójta jest około 7% , to jaką można mieć minę ?. Pozdrowienia dla dysponenta. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.

   • stach

    Przecież nauczyciele już od kilku lat mają podwyżki min. 7%, może z rozpędu mu przyznali to co nauczycielom.

 • ktotam

  O co tyle hałasu? Przecież Kućka miał tyle samo, albo i więcej, a był on wieki temu. Osobiście uważam, że wójt powinien zarabiać 2x tyle co jest przyznane ustawowo, a Ci którzy tak nie uważają nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności jaka spoczywa na tej funkcji. Dlatego później dzieje się tak jak się stało – nie było kompetentnego kandydata na stanowisko wójta, ponieważ osoby które są w cenie nie będą pracować za „grosze”, jeżeli w korporacji zarobią 3 razy tyle albo i lepiej.

  • gnida dworska

   Nie masz racji.W korporacjach są pieniądze prywatne,lub akcjonariuszy.Sternik gminy jest opłacany z naszych podatków.może powinien to być sprawny menedżer, ale to już jest sprawa ustawodawcy.Proszę zauważyć jak są ustawione płace premiera, czy prezydenta.Jaka odpowiedzialność, a jaka płaca.Podobnie jest z obejściem ustawy kominowej w spółkach skarbu państwa, gdzie prezesi spółek zarabiają dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie.Nic jeszcze nie byłoby w tym jeszcze nadzwyczajnego, gdyby te spółki kwitły, ale tak nie jest.Prezesi wielokrotnie zarabiają więcej od ministrów, którzy ich do tej pracy wynajęli.Mówi się ,że do polityki idą ludzie, którzy się gdzie indziej nie sprawdzili.Może coś w tym jest ?.
   Nasza wątła demokracja dopiero raczkuje, na to potrzeba lat, żeby dopracować się właściwych mechanizmów funkcjonowania państwa.
   Tego muszą uczyć się tak rządzący jak i obywatele, ale to już proces rozłożony na dziesiątki lat.Dlatego wcale się nie dziwię,że na wybieralne stanowiska, w pewnym sensie polityczne,następuje selekcja negatywna.Tak jest z ustawianiem wszelkich list wyborczych, gdzie decyduje miejsce na liście , a nie ustawienie kandydatów wg np.: alfabetu, co świadczy jak ta nasza demokracja jest jeszcze ułomna.

  • stach

   Niektórzy myślą takimi kategoriami, że skoro zadłużył Gminę na maxa, to jego pensja, też musi być na maxa i to wszystko w tym temacie. Przykładem może być nasz przedmówca „ktotam”, skoro facet jest na fali, a podwyżka w kwocie ok. 1,000 zł to tylko setne procenta w stosunku do obecnego zadłużenia Gminy /1,000zł do 19,000,000zł/ przecież wyborcy tę dodatkową kasę spokojnie mogą zapłacić. Co z tego, że staropolskie przysłowie mówi, iż „Ryba psuje się od głowy”.

   • stach

    A jak Wam się podoba taki zestaw pensji włodarzy, które zostały uchwalone przez radnych na pierwszych sesjach: – prezydent Bielska Białej całkowita pensja – 12,365 zł, – wójt Kóz całkowita pensja – 11,860 zł. Co z tego, obaj panowie pod względem odpowiedzialności mają się do siebie jak pięść do oka, przynajmniej w wypłacie są sobie równi.

    • gnida dworska

     Bardzo mi się podoba ten zestaw.Świadczy to o tych , którym zabrakło wyobraźni do sprawowania bądź co bądź wybieralnych funkcji.Znów przyjdzie mi się podeprzeć moją ulubioną sentencją wypowiedzianą przez Jarosława Haszka :” Bardzo lubię jak ludzie tak idiocieją do kwadratu”.Ona nie traci nic na znaczeniu mimo, że napisał ją 100 lat temu.
     Przewodniczącej, za przeproszeniem ,rady gminy polecam zapoznanie się z komentarzami na „region info”, dowie się co sądzą na ten temat ludzie z zewnątrz.

   • ktotam

    Niektórzy myślą kategoriami zarządzania. Wynagrodzenie wójta nie może być odzwierciedleniem zadłużenia Gminy, bo tym samym musiałoby być odzwierciedleniem ilości remontowanych dróg, przyrostu naturalnego, lub wiernych, którzy udają się na msze święte. Wójt ma reprezentować Urząd. Ludzie podejmują decyzje kto nim będzie. Żeby tego dokonać potrzebne są kandydatury osób KOMPETENTNYCH, a żeby tak było, nie oszukujmy się, poziom wynagrodzenia odgrywa tutaj ważną rolę.

    • Sasza

     Kompetentnych? Tzn, może podasz jakimi KWALIFIKACJAMI powinien dysponować kandydat na wójta? Po studiach menadżerskich i z doświadczeniem w zarządzaniu instytucją/przedsiębiorstwem o budżecie min. 40 milionów??? Zadłużenie Gminy jest odzwierciedleniem gospodarnego zarządzania, a to powinno przynajmniej przedkładać się na remontowanie dróg, chodników i całą niezbędną gminną infrastrukturę, a to w dalszej kolejności na wynagrodzenie…

     • gnida dworska

      Kompetentnych ludzi zawsze można znaleźć na stanowiska wykonawcze w urzędzie.Lepiej zatrudnić fachowców i odpowiednio im zapłacić niż wielu miernych.Wójt przede wszystkim powinien być dobrym gospodarzem potrafiącym dobrać sobie odpowiedni zestaw ludzi do wykonania zadań.
      Jeżeli widziałbym zaangażowanie, gospodarność , to nie miałbym żadnych uwag co do wzrostu wynagrodzenia dla wójta. Tak niestety nie jest.Świadczy o tym prawie 20 milionowe zadłużenie i żadnych oznak na jego zmniejszenie, bo zawsze potrzeby będą wyprzedzać oszczędności.
      Serdecznie dziękuję panu wójtowi ,za 11 860 zł. brutto miesięcznie,” reprezentacji swojego Urzędu”.Teraz musimy jeszcze znaleźć ze dwa razy więcej na płacę dla wójta , żeby zechciał trochę popracować.” Nie oszukujmy się ” za 11860 zł. brutto, przecież wójt nie będzie pracował, a tylko reprezentował Urząd.Pozdrowienia dla „ktotam”, coś jednak Prezydent Krywult za podobną pensję już 20 rok pracuje, równocześnie reprezentując urząd miasta 150 tysięcznego.

    • gnida dworska

     Dziś podano,że wynagrodzenie Prezydent Warszawy wyniesie 12365,22 zł. Przypominam, że odpowiada za miasto o budżecie wynoszącym 16 mld. złotych,w którym znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje decydujące o życiu państwa.Gratuluję panu/ni opinii, że wójt za przeproszeniem Kóz winien zarabiać trzykrotnie więcej !.

     • ktotam

      Eh… ręce opadają.
      1. Pisząc wójt miałem na myśli Wójta/Burmistrza/Prezydenta miasta – chodziło o stanowisko osoby decyzyjnej, a nie konkretnie o Krzysztofa Fiałkowskiego ze wsi KOZY. Skoro porównujecie zarobki wójta do zarobków prezydenta miasta to porównajcie sobie również zarobki starosty do zarobków premiera. Różnice są niewielkie, a odpowiedzialność gigantyczna.
      2. Są osoby, które nie zrozumieją mechanizmu rekrutacji, ponieważ nigdy nie miały do czynienia z kadrami – TAK Pani SASZO wójt to menadżer, najlepiej taki który wie jak wygląda zarządzanie z praktyki i teorii. Tak się pozornie wydaje, że zarządzanie to nic trudnego, a to jedna z najtrudniejszych rzeczy.
      3. Gminny dług należy zawdzięczać Radzie Gminy, która wyraziła zgodę na jego zaciągnięcie (władza wykonawcza Pani SASZO), ale skoro już przypisujecie go wójtowi to o ile wiem obecny wójt przejął połowę po poprzedniku, dlaczego zatem przypisywana jest mu całość?

     • stach

      Oj naiwny jesteś panie KTOTAM, naiwny i pomyśleć, że takich mędrców jest więcej w Kozach, to ciarki po plecach chodzą. Gdy ma się w Radzie Gminy większość, albo jak w poprzedniej Radzie Gminy wszystkich „pretorianów” za sobą to szalony wodzirej nie musi się liczyć z publicznymi pieniędzmi, gdyż może być dyktatorem i choćby jego pomysły były wręcz szalone /ponieważ on daje swoje pomysły pod głosowanie na Radę/, pretorianie bez namysłu i przemyślenia to przegłosują kierując się prostą zasadą, że muszą się swojemu wodzowi przypodobać. Zadłużenie i nieprzemyślane decyzje tzn. niegospodarność zawsze będzie można próbować przerzucić na poprzednika tak jak to obecnie pan robisz, tylko, że w tej kadencji będzie robić to trudniej, gdyż poprzednikiem będzie on sam.

     • Sasza

      mechanizm REKRUTACJI w urzędach państwowych (konkursy) nie dotyczy wójtów,burmistrzów i prezydentów, ale jak sam napisałeś cyt. „Są osoby, które nie zrozumieją mechanizmu rekrutacji, ponieważ nigdy nie miały do czynienia z kadrami”… A wyborcy nie w takim kontekście oceniają przyszłych kandydatów na wójta i radnych.
      Po prostu Sasza. Naprawdę nie trzeba tak z drukowanej i jeszcze w odmianie (ale zasady panujące na forum chyba są Ci znane…) 🙂

  • Sasza

   @ktotam. Pisząc pierwszy post odniosłeś się personalnie do wynagrodzenia byłego wójta Kućki, wiec chyba jednak Twoje myślenie miało charakter lokalny, koziański. Pisząc drugi post pisałeś o zadłużeniu Gminy (z dużej litery), a to ponownie sugerowało, że myślałeś o naszym koziańskim zadłużeniu. Artykuł dotyczy podwyżki, którą zaserwowała nam obecna CPZ-towska rada, więc oceniamy kompetencje naszego wójta (jeśli chcesz menedżera) – przez pryzmat zadłużenia gminy i tym samy gospodarowaniem zasobami GMINY. Nie sztuka wydawać pożyczoną kasę, tutaj nie trzeba wykazywać się specjalnymi kompetencjami. I skoro jesteś tak „oczytany”’ w teorii i praktyce zarządzania w jst to obarczanie RG długiem jest w tym kontekście NIEPOWAŻNE (przypomnę jednakże, że w większość to radni CPA), to tak jakby tym długiem obarczać mieszkańców wyborców wójta i radnych.
   A jeśli faktycznie Gminą w praktyce zarządzają radni to, po co nam wójt i jego zastępca – menedżerowie z wynagrodzeniem powyżej 1000 tysięcy rocznie?
   I najważniejsze – g…. obchodzi mnie w chwili obecnej, co zostawił Kućka. Kampania się skończyła , teraz mamy piąta rok panowania Fiałkowskiego i jego zarządzanie oceniamy…
   Użyczyć statywu do podtrzymania „rączek”?

 • gnida dworska

  @ktotam.

  Rudolph Giuliani jest uważany za najlepszego burmistrza Nowego Jorku w opinii jego mieszkańców.Pierwsze wybory na burmistrza przegrał,drugi raz startował i wygrał.Z wykształcenia prawnik, z zawodu prokurator.Okazał się najlepszym gospodarzem miasta.Człowiekiem z pasją ,zwłaszcza po atakach na wieże W.C.
  Nie chodzi wcale o wykształcenie menedżerskie bo takich ludzi się zatrudnia do pracy.Chodzi o pasję dobrego gospodarza i społecznika.
  Wiele jest w Polsce takich gospodarzy, którzy wielokrotnie są wybierani i to ludzie bez wykształcenia.
  Również niezbyt ważne jest na takich stanowiskach wynagrodzenie, ważny jest prestiż związany z piastowaniem takich stanowisk.Widzimy to na przykładzie stanowiska premiera rządu ,prezydenta kraju, a również z wybieralnymi stanowiskami wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast. Podobnie jest ze stanowiskami ministrów, choć stosunkowo niskie gaże to chętnych nie brakuje.
  Kampania się skończyła i już dochodzą słuchy ,że podobno wójt 11860 zł.brutto nie zamierza budować przedszkola, bo zadłużenie już o 20 banieczek się ociera. Listę obietnic trzymam ciągle przy sobie i będę systematycznie je przypominał, jak by co.

 • ktotam

  Na wszystko macie odpowiedz. Jakie to ambicjonalne. Panie Stach, nie uważam się za mędrca, za to Pan jak najbardziej, smutne. Podobnie Sasza, która wyłapuje słowo urwane z kontekstu i na jego podstawie buduje wywód filozoficzny kompletnie oderwany od wątku. Trzeba było tak od razu w treści, że głos na tym forum mają osoby które chcą krytykować wszystko co dzieje się w Kozach. Czytając wasze komentarze, nie lubiąc przy tym Fiałkowskiego, człowiek zaczyna się zastanawiać czy on rzeczywiście jest taki zły.

  • Sasza

   Dziękuje. Jak to miło, tak z rana dowartościować się taaakim komentarzem 😉

  • gnida dworska

   Gdzie znalazłeś krytykę wszystkiego co się dzieje w Kozach.Ja dostrzegam tylko krytykę tej nieudolnej ,zadłużającą gminę ,niewspółmiernie do osiągnięć, tę władzę, tego konkretnie ugrupowania.Wolno mi,jestem krytycznym obserwatorem i takim pozostanę.Sam piszesz o niewspółmiernych zarobkach jakiejkolwiek władzy w stosunku do jej odpowiedzialności.Akurat odpowiedzialność i wyniki w stosunku do zarobków naszej gminnej władzy 11860 zł brutto nie występują.Znam dużo bardziej odpowiedzialne zawody z jeszcze niższym wynagrodzeniem.Mylisz się, tu nie chodzi wcale o wynagrodzenie, a o zaangażowanie.Dostrzeganie potrzeb innych, zrozumienie ludzi o innych poglądach i potrzebach.Tego nie widzę u tej władzy, a lubienie kogoś nie ma tutaj nic do rzeczy.Lubić należy to co się robi i osiągać z tego satysfakcję, a nie pchać się do roboty której się nie rozumie.Chcesz rozmawiać tutaj to konkrety,a nie obrażanie typu:ambicjonalny,mędrzec,wywód filozoficzny ?. Prześledź wcześniejsze nasze wpisy z ostatniego roku, to zobaczysz ile konkretów tutaj było podnoszonych, a nie jedną stronę i już potępiasz nas w czambuł.Jesteśmy tu tylko dlatego ,że ta szlachetna osobowość za 11860 brutto nie potrafi stworzyć gminnej strony na której to krytyczne głosy mogłyby się znaleźć.Inni ,ościenni niektórzy władcy się tego nie boją.Nasza władza za 11860 brutto tak.Nie mówi ci to coś ?Dlaczego nie może działać z odkrytą przyłbicą, jeżeli nie ma się nic do ukrycia?

 • Mateusz Imieliński

  Troszeczkę przyzwoitości

  • gnida dworska

   Szanowny pan ,gdzie dostrzega nieprzyzwoitość ?.
   Azaliż,dostrzegam jak pospolitość skrzeczy.Czy pan nie pomylił tego forum z forum sejmowym ?. Proszę wyostrzyć spojrzenie, a zaraz widmo nieprzyzwoitości zniknie.

  • Sasza

   Ma Pan racje. Zabrakło tej odrobiny przyzwoitości by na pierwszej sesji pozostać wyłącznie przy ustaleniu
   wynagrodzenia wójta na poziomie z poprzedniej kadencji. Za kilka miesięcy sesja absolutoryjna, byłaby niewątpliwie okazja do podwyższenia wynagrodzenia.
   A upiększanie naszej miejscowości, w świecące „ozdoby słupowe’ w przypadku gdzie od kilku miesięcy na terenach radnych nieCPZ-tu co druga lampa nie świeci.?
   O innych równie „przyzwoitych”, wielkopańskich
   pomysłach (przy coraz bardziej zauważalnym ubożeniu naszego społeczeństwa), ze względu na przyzwoitość nie wspomnę.
   Pozostaje mieć nadzieje, że w tym okresie przedświątecznym, śpiewając „nie było miejsca dla Ciebie…” co niektórzy, przynajmniej pomyślą o przyzwoitości…

   • fifek

    Dla czego dostał (załatwił sobie) podwyżkę? To proste – pokazał że może wszystko. I tyle.

    • gnida dworska

     Nie wszystko może.Powietrze zaczyna z nadętego wychodzić.Poczytajcie sobie na ” beskidzka 24 ” o ostatniej sesji.Już tylko remont Kęckiej/ współudział/, kanalizacja Male Kozy, modernizacja i remont CWS, bo zapewne sporo kosztuje utrzymanie.
     Najważniejsze !, zmniejszyć dług o dwa miliony.Granica niebezpiecznie się zbliża.
     Sztandarowy pomysł przewodniczącej, jakieś drobne na seniorów : typu zajęcia językowe ?,komputerowe, rekreacyjno sportowe, czy wycieczki turystyczno krajoznawcze.To jest ten Uniwersytet XXI wieku dla tych z III wieku.Możliwe, bo u radnych to nawet wino gazowane, którym raczyć mają w parku w Sylwestra urasta do miana szampana.
     Nie widać żadnego uśmiechu na twarzach prezentowanych na zdjęciach. Cały czas zatroskanie.Mniemam,że niektórzy z radnych dopiero teraz zorientowali się w co wdepnęli.
     Czyżby gloria zwycięstwa tak krótko trwała ?.